Винесення чесних древ Животворчого Хреста Господнього в Теребовлянській ПЦУ Св. рівноапостольного князя Володимира, що на Тернопільщині

14.08.2021 20:34   Джерело: TeNews
Опубліковано : Віктор Аверкієв

14 серпня святкують перший Спас, який називають Медовим, або Маковія. Також цього дня розпочинається Успенський піст, який триватиме 14 днів. Завершиться він 28 серпня на свято Успіння Пресвятої Богородиці.

В Теребовлянській ПЦУ після святкової літургії настоятель церкви обласний декан, декан Теребовлянського деканату, митрофорний протоієрей отець Володимир Якубишин провів освячення дарів Божих, які парафіяни принесли до церкви – меду, маку. Отець Володимир в проповіді зокрема сказав: «Слово «Спас» пов’язане з Ісусом Христом, якого називають Спасителем. Маковій – Перший Спас, Медовий Спас, Спас на воді, проводи літа.

null
Фото з мережі Інтернет



Розповідають, що цього дня в давнину, саме в розпал страшної епідемії, жителі Константинополя з храму Святої Софії винесли частинку хреста, на якому був розп’ятий Ісус Христос, і освятили водойми і колодязі. І сталося диво - хвороба, яка скосила тисячі життів, відступила.

Але цього дня воду чудодійною вважають не лише через це. У стародавніх літописах сказано, що саме в серпні князь Володимир хрестив Київську Русь. Ось чому Перший Спас в народі часто називають Спасом на воді, Мокрим Спасом і вважають воду святою. Існує ще одна назва свята 14 серпня – Маковея. Християни цього дня під час служінь в храмах згадують про мученицьку смерть за віру семи братів Маккавеїв. Але саме до свята врожаю Маккавеї відношення не мають. Просто з 14 серпня на полях починали збирати мак і пекти пироги з цією смачною начинкою».

Обрядовою їжею цього дня є «шулики», або «ломанці». Готують їх просто: печуть пісні коржі на соді, ламають на дрібні шматочки і поливають медом з перетертим маком.

Мак в українців має сакральний статус. Раніше, ним обсипали будинок «від усього лихого.

Після освячення букети з коробочок маку несли додому й клали біля іконок та зберігали до весни, як оберіг. Дехто взимку мак використовує для куті на Різдво.

null
Фото з мережі Інтернет

Що можна робити на Маковія

Цього дня можна купатися в природніх водоймах. Кажуть, що купання на Медовий Спас оздоровлює людей та надає їм сили. Вже після Маковія купатися не можна, адже вода стає холоднішою.

Освяченим маком можна посипати кути кімнат. Таким чином господарі оселі зможуть захистити свою сім’ю від нечистої сили. Квіти з освяченого букета можна залишати висихати під іконою. До букета можна класти також чорнобривці, жоржини, айстри, гвоздики, барвінок, а також різні трави: васильки, м'яту, чебрець, любисток та інші.

На Медовий Спас господині мають спекти млинці з медом та булки з маком. Вважалося, що перша ложка меду мала особливі властивості – в народі говорили, хто її з'їсть, то яке бажання не загадає, воно обов'язково здійсниться.

Покладіть головку маку новонародженій дитині під подушку, щоб вона увесь рік булла здоровою.

На Маковія треба допомагати вдовам та знедоленим людям.

Що не можна робити на Маковія

На Медовий Спас не можна нікому бажати зла, адже ваші негативні помисли повернуться до вас сторицею.
На Маковія розпочинається Успенський піст, тож бажано утриматися від їжі.     Рекомендовано цього дня вживати сирі фрукти і овочі, горіхи, мед, сухофрукти та хліб.

На Маковія також не можна голосно говорити та шумно святкувати. Річ у тому, що гучні звуки лякають бджіл, а саме в цей день збирають мед.

Також в цей день не можна прибирати в будинку та працювати на городі, адже це релігійне свято. Усі роботи треба завершити напередодні.

Прикмети на Маковія 14 серпня

  • На Маковія літо закінчується, осінь починається.
    - Дощ на Маковея – мало пожеж буває.
    - Якою буде погода на Медовий Спас – такою вона буде й 28 серпня.

Хочете повідомити нам свою новину? Пишіть на електронну адресу tenews.te.ua@gmail.com. Слідкуйте за нашими новинами в Твіттер, долучайтеся до нашої групи і сторінки у Фейсбук, підключайтеся до каналу Телеграм.
Джерело: TeNews  

Коментарі