Спека – не лише можливість засмагнути і відігрітися після холодної пори року, а й період, коли організм може зазнати серйозних травм. До цього можуть призвести теплові та сонячні удари, – кажуть лікарі Тернопільського обачного лабораторного центру МОЗ України.

«Більшість вважає, що наявність кондиціонера врятує від спеки і допоможе пережити важкий період. З одного боку, це думка правильна: кондиціонер і установки мікроклімату забезпечують комфортну температуру, і, перебуваючи в приміщенні, оснащеному таким обладнанням, можна забути про те, що на вулиці – справжнісіньке пекло. Однак це все добре, поки людина знаходиться в приміщенні, але ж рано чи пізно все одно потрібно вийти на вулицю. І ось такі перепади температури вкрай шкідливі для організму. Більш того, саме бездумне використання кондиціонерів відповідально за численні застуди і навіть пневмонії в жаркий період літнього сезону. Перехід від 30-ти з гаком градусів на вулиці в комфорт 22-23-х градусів в приміщенні або автомобільному салоні – і добрий день, застуда! Причому основна небезпека в тому, що людина, змучена спекою, намагається відразу потрапити під струмінь повітря з-під кондиціонера. Але це призводить не просто до швидкого полегшення, а до швидкого охолодження, і з високою ймовірністю – до застуди. А переносяться застуди в спеку важко.

Так що краще не розраховувати особливо на кондиціонери, а якщо їх і використовувати, то стежити, щоб перепад між температурою в приміщенні і на вулиці становив не більше 7-10ºС. Ну і, природно, потрібно регулярно чистити фільтри, щоб на них не утворювалися колонії хвороботворних мікробів, які тільки і чекають включення кондиціонера, щоб випурхнути з приладу і затишно приземлитися десь в дихальних шляхах людини, яка необережно підійшла під прохолодний потік повітря. Не надто корисні і вентилятори – якщо направляти їх прямо на спітнілу від спеки людину. Це той самий випадок, що і з потоком повітря з кондиціонера: швидке охолодження і висока ймовірність простудних захворювань. Правда, у вентиляторів є плюс – у них немає фільтрів, які служать розсадником хвороботворних мікробів. І все ж в першу чергу слід розраховувати аж ніяк не на техніку. Зрештою, кондиціонери з’явилися відносно недавно, а від спеки людство страждає від початку існування. І, звичайно, давно вироблені методики поведінки в жарку погоду, щоб зберегти максимально можливий комфорт і уберегтися від різних захворювань, починаючи від застуд і закінчуючи гіпертонічними кризами і іншими «радощами» впливу на здоров’я.

Перше, на що слід звернути увагу в жарку погоду: на харчування. Спека не заохочує до споживання тяжких і жирних страв. Бажано вживати в їжу мінімум м’ясного, при цьому наголос робити не на свинину, а на курятину – в достатній мірі нежирне, пісне м’ясо, яке не навантажує шлунок, швидко перетравлюється. Качка в спеку не рекомендується – занадто жирна, важка їжа. Також не рекомендується баранина, а ось відварна нежирна яловичина або телятина цілком підійдуть, особливо з овочевим гарніром. Взагалі в спеку дуже корисні різні овочі і фрукти, їх можна вживати як «сировиною», так і у вигляді різноманітних салатів, а також тушкованими і вареними. Дуже хороший нежирний сир, особливо в поєднанні з зеленою цибулею, а також нежирні йогурти та інші кисломолочні продукти.

У спеку дуже важливо не допустити зневоднення організму. Людське тіло охолоджується за рахунок поту, а це – втрати рідини, які необхідно відновлювати. При цьому слід враховувати, що різні лимонади, кока-кола і таке інше аж ніяк не є ідеальними напоями в жарку погоду – всі вони містять багато цукру, важко перетравлюються, та ще й стимулюють спрагу замість того, щоб вгамовувати її. Тому в спеку краще пити звичайну воду. Бажано не з-під крана, а бутильовану. Також воду можна підсолювати, щоб відновити сольовий баланс – з потом організм втрачає не тільки рідину, а й солі.

Одяг – це друге, на що обов’язково потрібно звернути увагу, коли настають спекотні дні. У сонячну спекотну погоду категорично не рекомендуються темні щільні тканини, які поглинають тепло. Одяг повинен бути легким і світлим, бажано – вільного крою, щоб не заважати руху і дозволяти тілу дихати. Бажані натуральні тканини – бавовна, льон. Синтетика, навіть тонка, далеко не така добра.

Жінки повинні особливу увагу приділити корсетним виробам – на жаль, більшість з них шиється аж ніяк не з натуральних тканин. В основному всі ці чарівні мереживні вироби виготовляються з самої махрової синтетики. Під час спеки бажано віддати перевагу турботі про здоров’я перед красою і замінити чарівну білизну на практичні бавовняні вироби. Тим більше, під час спеки потрібно виключити такі речі, які ввійшли в моду останнім часом, як різні пояси «для схуднення» або коригуюча білизна, яка сковує рухи.

І, наостанок, найпростіша, але корисна порада – не слід довгий час перебувати на сонці, особливо без головного убору. Не рекомендується денна виснажлива робота на дачних ділянках та інші екстрими, які аж ніяк не сприяють здоров’ю», – зазначає заступник директор ТОЛЦ МОЗ України Юрій Дементьєв. 

Хочете повідомити нам свою новину? Пишіть на електронну адресу tenews.te.ua@gmail.com. Слідкуйте за нашими новинами в Твіттер, долучайтеся до нашої групи і сторінки у Фейсбук, підключайтеся до каналу Телеграм.

Джерело: Новини Тернопільщини
Теги: #лікар, #новини тернопільщини, #новини тернополя, #порада, #сонце, #спека, #тернопіль, #тернопільські новини
Коментарі





Опілля квас ціни iPhone 14 Pro в Одесі, Україна
Статті
Інтерв'ю
“Це те місце, де я повинен бути”: історія бізнесмена, який переїхав з Гонконгу до Кременця
20:11, 18 Квітня, 2024

“Це те місце, де я повинен бути”: історія бізнесмена, який переїхав з Гонконгу до Кременця

Блоги
Найбільше читають: