Історична сенсація: головний собор Почаївської Лаври будували греко-католики

195 років тому відбулось урочисте освячення Успенського собору Почаївської лаври, збудованого греко-католицькою церквою.

10.08.2017 08:13   Джерело: За Збручем
Опубліковано : Новини Тернопільщини

Побудові Успенського собору передувала історія, що трапилася в 1759 році з Миколою Василем Потоцьким, котрий походив із римо-католицької сім’ї. Одного разу, приїжджаючи поряд з Почаєвом він став свідком чудесного порятунку від смерті свого кучера, котрий помолився до Почаївської ікони Божої Матері. Після цього випадку Потоцький вирішив фінансувати будівництво Успенського собору Почаївської Лаври, котра у той час належала до греко-католицької церкви. Згодом Потоцький і сам став ченцем греко-католиком.

Збудований за проектом австрійського архітектора Яна Ґотфріда Гофмана собор був освячений для тимчасового богослужіння 1780 році. Справжнє ж урочисте освячення собору відбулося 8 серпня 1822 року. Його здійснив Яков-Адам Окелло-Матусевич, екзарх греко-католицької церкви.

Читайте також

У Почаївській Лаврі поширюють ідеї Новоросії і сепаратизму
У Почаївській Лаврі виганяють за активну проукраїнську позицію
Подорож Тараса Шевченка на Західну Україну та відвідини Почаївської Лаври

Слід відмітити, що Почаївська Лавра найбільше була розбудована у той час, коли належала до Василіянського Чину греко-католицької церкви. Проте після приходу на Західну Україну російської царської влади, у 1831 році монастир разом зі збудованим греко-католиками Успенським собором був захоплений Московським патріархатом (РПЦ), під контролем якого знаходиться і донині. За свідченнями істориків, Почаївська Лавра з того часу стала оплотом русифікації регіону, після указу Миколи ІІ (якого в Лаврі вважають святим) з 1905 року тут діяли російські націоналістичні організації «Чорна сотня» та «Союз російського народу».

Нагадаємо, у 2003 році за сприяння тодішнього Прем’єр-міністра України Віктора Януковича Почаївська Лавра була передана в безоплатну оренду УПЦ МП до 2052 року.


Хочете повідомити нам свою новину? Пишіть на електронну адресу tenews.te.ua@gmail.com. Слідкуйте за нашими новинами в Твіттер, долучайтеся до нашої групи і сторінки у Фейсбук, підключайтеся до каналу Телеграм.
Джерело: За Збручем  

Коментарі