Живі листи: Юрій Заблоцький зібрав колекцію конвертів і марок про Майдан

Опубліковано:
3 Грудня, 2014

Унікальна збірка відтворює хвилюючі та доленосні для України події краще за будь-який підручник

 

Мине час, й історики опишуть цьогорічну українську зиму в своїх працях. А вже сьогодні відтворити всі події Майдану можна з допомогою звичайних, здавалося б, листів. Та якщо придивитися ближче, то бачиш: кожен з них – історія, яка ще живе й змінює кожного з нас.

 

Конверти, марки, листівки й інші поштові мініатюри, які відображають революцію Гідності, зібрав тернополянин Юрій Заблоцький. Роботу в компанії зв’язку він ось уже п’ять років поєднує із захопленням філателією. Думка про таку колекцію, розповідає, виникла у нього ще на Майдані в Києві, де разом із українцями з різних міст він робив коктейлі Молотова й ішов на барикади.

 

12

 

Сьогодні побачити унікальні експонати можна на виставці в тернопільському краєзнавчому музеї. Тернополянин зазначає: його колекція – це своєрідне послання українцям: ті події, ті люди, які змінили наше суспільство, країну не будуть забуті.

 

15

 

Найяскравіші моменти революції

У холі музею на п’яти стендах пан Юрій представив понад двісті експонатів. Розглядаючи конверти, марки, листівки й іншу кореспонденцію, ніби гортаєш один за одним ті осінні та зимові дні. Хоча сам філателіст історію Майдану почав відтворювати у поштових мініатюрах ще з минулої весни, коли містами прокотилася акція «Вставай, Україно».

– Ось лист із Івано-Франківська із запрошенням на цю акцію. Уже тоді було видно, якими сильними є претензії до влади. А от конверти, присвячені першим протестам студентів і ланцюгу єдності, який побудували від Києва до західного кордону України на підтримку євроінтеграції. Пізніше, з 1 грудня, вже йшли листи з самого Майдану, – розповідає він про свою колекцію.

 

11

 

Фотографії, малюнки, написи на кореспонденції зафіксували найяскравіші та переломні моменти української революції. Тут можна побачити конверт зі світлиною повалення Леніна в Києві, а поряд – шматочок самого монумента, який українці розбирали на сувеніри. Серія конвертів присвячена Новому року на столичному Майдані Незалежності, коли півмільйона людей, об’єднавшись, заспівали разом національний гімн. Є листи з фотографіями медиків, які героїчно рятували людей, ризикуючи власним життям.

 

Відображене у колекції й популярне гасло, яке скандували мешканці різних міст, що виходили на мітинги проти режиму Януковича. Конверти з написами «Тернопіль – це Європа», «Україна – це Європа» цікаві ще й тим, що відправлені з Євромайдану – це підтверджує спеціальний штемпель.

 

8

 

З поштівок дивляться герої Небесної сотні…

Окремий стенд відведений для експонатів, які розповідають про криваві події революції, сутички з силовиками й учасників протестів, які віддали життя за мрію про краще майбутнє для держави. З поштових мініатюр на нас дивляться герої Небесної сотні, серед яких і тернополяни: Назар Войтович, Устим Голоднюк, Олександр Капінос, Ігор Костенко.

 

Серед марок, листівок, конвертів є пам’ятні медалі, присвячені сучасним героям, а поруч – вервиця.

 

– Вервицю роздавали на Майдані. Практично її мав кожен. Для декого це була взагалі єдина амуніція. Люди змогли встояти проти повністю забезпечених вояків, – зауважує Юрій Заблоцький.

 

7

 

Багато з фотографій, які згодом використали на поштових мініатюрах, робили самі ж учасники протестів.

 

– 7 лютого у київський будинок профспілок, який займали активісти, принесли пакунок. На ньому була позначка, що це – для медиків, його мали відкрити дівчата-волонтерки. Добре, що їх не було на місці, бо всередині замість ліків виявилася вибухівка. Двоє хлопців тоді сильно постраждали, один – втратив око. Ось на конверті фотографія великої заглибини на столі, що утворилася після вибуху, – показує філателіст.

 

6

 

Шевченко – в бандані та з шинами

Виставка зіткана з отаких історій, що переповідають життя на Майдані. Цікаво, що більшість експонатів виготовлені такими ж ентузіастами, як Юрій Заблоцький.

 

– Серед філателістів є традиція: ми самі випускаємо пам’ятні конверти, замовляємо марки, робимо штемпелі й відправляємо листи Україною. Попередня влада була дуже інертною до відзначення українських знакових подій. Тому хотілося з допомогою філателії зберегти найважливіші моменти. Перші листи, присвячені Майдану, ми надсилали в грудні. Такі послання підтримували і нас самих, і наших рідних та близьких.

 

Сам Майдан, зауважує філателіст, став майстернею просто неба.

 

4

 

Спільна творчість підбадьорювала і вселяла надію. “Вуличні” листівки, малюнки, навіть графіті “перейшли” на поштові мініатюри. Особливо багато зображень Тараса Шевченка. Він був усюди: на листівках, плакатах, а рядки з його віршів цитували на кожній барикаді.

 

На одному з конвертів у колекції тернополянина можна побачити Шевченка в бандані. Саме таким, розповідає філателіст, його намалювали на одній зі стін вулиці Грушевського в Києві, де снайпери розстріляли десятки протестувальників. А на марці, яку виготовила українська діаспора в Новій Зеландії, Кобзар – із шинами, якими майданівці захищалися від озброєних силовиків.

 

–  У Шевченка є цикл “Давидові псалми”, в одному з них є такі слова: “Поборов ти першу силу, побори ж і другу, ще лютішу!”, – зауважує Юрій Заблоцький. – Для українців його слова стали пророчими. Його зображали сучасним, близьким кожному з нас.

 

3

 

Зима, що нас змінила

Кожен експонат в колекції має свою історію. Чимало конвертів і марок виготовила тернопільська організація філателістів. Загалом, до зібрання колекції долучилося чимало людей з усієї України, і в тому числі з Криму, Донбасу, які надсилали кореспонденцію Юрію Заблоцькому на його прохання.

 

– Ще в день так званого референдуму з Сімферополя надійшов лист з гаслом “Нет – референдуму и агрессии!”, а вже за два тижні конверти йшли зі штемпелем Москви та російським штрих-кодом, хоча марки – українські, – розповідає філателіст. – Багато переписки в мене зі Східною Україною, і я ніколи не відчував ворожнечі між простих людей.

 

2

 

Останній експонат на виставці датований 25 травня, коли були вибори Президента. На зібраних поштівках філателіст зупинятися не збирається і планує надалі поповнювати колекцію.

 

Своїй виставці Юрій Заблоцький дав символічну назву – “Зима, що нас змінила”. У майбутньому, обіцяє він, представить тернополянам більше кореспонденції про українську революцію.

 

– Коли відбувалося криваве протистояння на Грушевського та Інститутській, кожні тридцять секунд на ношах несли поранених. Хочеться нагадувати собі та іншим людям, що не можна забувати, заради чого на Майдані віддавали життя, – зауважує він.

 

До середини серпня експозицію можна переглянути в обласному краєзнавчому музеї. Далі вона попрямує у Київ, на всеукраїнську філателістичну виставку.

 

1

 

Антоніна БРИК.

 

Хочете повідомити нам свою новину? Пишіть на електронну адресу tenews.te.ua@gmail.com. Слідкуйте за нашими новинами в Твіттер, долучайтеся до нашої групи і сторінки у Фейсбук, підключайтеся до каналу Телеграм.

Джерело: Новини Тернопільщини
Теги: #конверти, #марки, #новини тернопільщини, #новини тернополя, #тернопіль, #тернопільські новини, #юрій заблоцький
Коментарі





Опілля квас ціни iPhone 14 Pro в Одесі, Україна

Статті

Інтерв'ю
Голова Андрій Смаглюк розповів про актуальне і наболіле Кременецької громади
13:58, 21 Квітня, 2024

Голова Андрій Смаглюк розповів про актуальне і наболіле Кременецької громади

Блоги

ТОП новини тернопільщини: