Створюємо кооперативи – розвиваємо село

Опубліковано:
22 Вересня, 2016

З переходом Агрохолдингу «МРІЯ» під управління нових власників – великих банків та інвестиційних фондів – вже другий рік поспіль одним з найважливіших соціальних напрямків роботи Компанії є популяризація кооперативного руху в Україні. «МРІЯ» активно підтримує розвиток кооперативів у селах, де веде свою господарську діяльність, адже у Компанії переконані, що кооперативний рух – це шлях до економічної незалежності та покращення добробуту мешканців сіл. Саме тому за ініціативи та підтримки «МРІЇ» 15 вересня у Козовій Тернопільської області відбувся семінар під назвою «Створюємо кооперативи – розвиваємо село», під час якого обговорили перспективи розвитку кооперативного руху. Долучилися до заходу представники департаменту агропромислового розвитку Тернопільської ОДА, керівники Козівської та Бережанської РДА, тренери з кооперації, координатори Проекту ЄС/ПРООН «Місцевий розвиток, орієнтований на громаду – ІІІ», голови кооперативів та сільські голови, представники «МРІЇ» та інші гості.

Як зазначив операційний директор «МРІЯ Агрохолдинг» Віктор Кухарчук, починаючи з минулого року Компанія уже долучилася до створення 8 кооперативів, які надають різноманітні послуги.

«Ми побачили, що в багатьох селах критична ситуація з безробіттям тому вирішили дати їм «вудку» та навчити «ловити рибу». Цією «вудкою» стали кооперативи. Ініціативним людям, які хочуть розвивати свої населені пункти ми допомагаємо у їх створенні фінансово, морально та професійно. «МРІЯ» супроводжує кооператив від виділення землі для його потреб до реалізації продукції. Серед уже діючих проектів хочу відзначити швейний кооператив «Подвірняночка» в с. Подвірне Новоселицького району Чернівецької області. Під нього ми переобладнали наш старий швейний цех. Зараз у кооперативі працюють 11 чоловік. Працівниці вже пошили більше 600 костюмів для трактористів Агрохолдингу», – резюмував Віктор Кухарчук.

Перший кооператив, створений за підтримки Компанії, – сільськогосподарський обслуговуючий кооператив «Файна поляна» у с. Хоробрів Козівського району Тернопільської області. Його учасники займаються вирощуванням малини. А учасники семінару долучилися до збору першого врожаю ягід з площі 8 га. За попередніми підрахунками, з цієї території планують зібрати близько 8 тон врожаю, що є добрим показником для першого року плодоношення малини. Окрім продажу ягід, члени кооперативу намагаються самостійно переробляти малину, виготовляючи конфітюри та джеми. Це не лише сприяє зайнятості, а й приносить додатковий дохід сім’ям.

Фахівці Агрохолдингу супроводжують проект від початку його діяльності. «Все почалося з того, що ми з «МРІЄЮ» зійшлися на думці, що слід рятувати і підтримувати село, даючи людям можливість заробити, – розповідає голова СОК «Файна Поляна» Василь Вега. – В мене був невеликий досвід в ягідництві, тому вирішили зайнятися саме малиною. Її порівняно нескладно вирощувати тож кожен, навіть не маючи досвіду, може отримувати врожай».

За фінансової підтримки Компанії, члени кооперативу брали участь в навчальних семінарах у Львові, Києві, Житомирі, відвідували виробництво із переробки ягід у Волинській області. Агрохолдинг інвестував у цей проект близько 520 тис. грн. На ці кошти придбали необхідне обладнання, спільно з членами кооперативу закупили саджанці для понад 50 родин. А завдяки Тернопільській обласній програмі підтримки кооперативів, «Файна поляна» отримала кошти на придбання роторної косарки та капельної стрічки, остання буде пропорційно розподілена між усіма членами кооперативу. Площа малинових насаджень уже перевищила 8 га.

У «МРІЇ» ягідні кооперативи вважають перспективним напрямком, тож у планах розширення «Файної поляни» на весь Козівський, Бережанський, Зборівський райони,  а також вирощування інших ягідних культур, зокрема ожини, літньої малини, аґрусу і червоної порічки. Передбачається, що у 2017 році площі насаджень учасників кооперативу сумарно становитимуть 40-50 га, таким чином утвориться ягідний кластер. Більше того, в Агрохолдингу в перспективі планують підтримати будівництво першої в Україні кооперативної заморозки ягід.

Ще один напрямок у розвитку кооперативного руху – молочний. Вже цього року «МРІЯ» планує відкриття молочних кооперативів в селах Біще Бережанського району, Конюхи Козівського району Тернопільської області, а також запуск кооперативу в Івано-Франківській області. Їх створення передбачає облаштування культурних пасовищ, засіяних сумішшю трав, обгороджених електропастухами, і, що найважливіше, встановлення ємностей для охолодження і зберігання молока. Кооператив матиме аналізатор молока, що забезпечить його якість, також при кооперативі надаються належні ветеринарні послуги. «МРІЯ» готова допомогти з придбанням обладнання: імпульс-генераторів для електропастухів, ізоляторів, холодильників, обладнання для проведення аналізу молока. Навесні Агрохолдинг спільно із Львівською Аграрною Дорадчою Службою (ЛАДС) та за підтримки Канадського проекту планують відкрити перше на Тернопільщині доїння на пасовищі.

В рамках семінару відбулося урочисте відкриття молокоприймального пункту (МПП) у селі Куряни Бережанського району. Голова Курян Володимир Вишнівецький каже, що молокоприймальний пункт відкриває чималі перспективи для його односельців.

«Буквально 2 дні тому до нас приїжджала делегація з Італії. Вони готові забирати наше молоко для виготовлення сирів, тож холодильна установка, яку придбала «МРІЯ, та аналізатор якості молока дозволять зберігати продукт в належних умовах, що забезпечить його високу якість. Окрім цього, Компанія повністю допомогла нам облаштувати молокоприймальний пункт, навела благоустрій на території де він розташований. Приємно здивувала «МРІЯ» нас і сьогодні, вручивши сертифікат на 20 тис. грн. на розвиток кооперації у нашому селі та розвиток нашого сільськогосподарського кооперативу», – наголосив Володимир Вишнівецький.

За словами голови Бережанської РДА Володимира Петровського, для керівництва району ініціативи «МРІЇ» щодо підтримки кооперативного руху а також соціальна підтримка громад була приємною несподіванкою. «Хочу подякувати за те, що ви показуєте приклад, як потрібно ставитися до людей, на чиїй землі ви працюєте, – підкреслив він. – Ще не всі оцінили вагомість ваших проектів, з часом люди зрозуміють. Ваші ініціативи дуже важливі для населених пунктів. Хочеться, щоб ми і надалі розвивали нові форми кооперативного руху у Бережанському районі, шукали нові напрямки»

Вже восени цього року за підтримки «МРІЇ» розпочнуть свою діяльність ще ряд кооперативів: «Годувальниця» у селі Біще Бережанського району, кооператив «Щедрий край» у селі Старий Почаїв Кременецького району, «Старий млин» у селі Ценів Козівського району та «Купинчанка» у селі Купин Городоцького району Хмельницької області. На разі завершуються підготовчі роботи. У «МРІЇ» і надалі розглядають можливість впровадження нових напрямків кооперації, зокрема вирощування та збут квасолі, часнику, картоплі, спеціальних сортів, а також кооперативів з розведення кролів та бджільництва.

Також за підтримки Агрохолдингу у Чемеровецькому районі Хмельницької області працює кооператив з обробітку ґрунту. Для його потреб Компанія передала власну техніку, зокрема, 2 комбайни, 4 трактори та 2 вантажні автомобілі. Цього сезону комбайни по собівартості уже працювали для пайовиків «МРІЇ». Вантажні автомобілі надавали послуги із перевезення зерна, тюків, використовувалися при інших потребах. Трактори надаватимуть послуги з оранки городів.

Директор Благодійного фонду «Агрохолдингу «МРІЯ» Василь Мартюк зауважив, що для Компанії кооперативи не є прибутковими, це виключно соціальний проект. «Усі знають, що «МРІЯ» виділяє значні кошти на соціальну підтримку населених пунктів, так минулого року було виділено понад 20 млн грн, цього – 7,5 млн грн.  Однак, коли ми реалізовуємо ці соціальні проекти, бачимо, що вони не приносять подальшої економічної вигоди. Тому вирішили паралельно рухатися в іншому напрямку –розвивати кооперативний рух. Йти за принципом «Багатий селянин – багата родина – багате село». Таким чином ми, в першу чергу, хочемо підвищити рівень зайнятості та доходу селян», – констатував Василь Мартюк.

Загалом, починаючи з 2015 року, Агрохолдинг «МРІЯ» вклав у розвиток кооперативного руху понад 1,5 млн грн. Кошти спрямували на придбання необхідного обладнання, саджанців. Входить в загальну суму і вартість власної техніки Агрохолдингу, яку він передав у користування членам кооперативів. Наголошуємо, що для «МРІЇ» підтримка кооперативів не є прибутковим напрямком, а залишається частиною соціальної відповідальності Компанії.

Розвиваючи кооперативний рух, «МРІЯ» співпрацює з багатьма організаціями: Львівським обласним Об’єднанням Обслуговуючих Кооперативів «РІВНОПРАВНІСТЬ», Львівською аграрною дорадчою службою, органами місцевого самоврядування, департаментами АПК. Окремі кооперативи Компанія фінансувала спільно з Проектом Європейського Союзу та Програми розвитку ООН «Місцевий розвиток, орієнтований на громаду». Але в Агрохолдингу наголошують, що головним партнером є, в першу чергу, пайовики, які проявляють ініціативність та дієве бажання покращити економічний розвиток села, тож в цьому напрямку «МРІЯ» завжди готова підставити своє плече.

Хочете повідомити нам свою новину? Пишіть на електронну адресу tenews.te.ua@gmail.com. Слідкуйте за нашими новинами в Твіттер, долучайтеся до нашої групи і сторінки у Фейсбук, підключайтеся до каналу Телеграм.

Джерело: Новини Тернопільщини
Теги: #Mriya Agro Holding, #Мрія Агрохолдинг, #новини Мрія Агрохолдинг, #новини тернопільщини, #новини тернополя, #тернопіль, #тернопільські новини
Коментарі

Опілля квас ціни iPhone 14 Pro в Одесі, Україна

Статті

Інтерв'ю
Голова Андрій Смаглюк розповів про актуальне і наболіле Кременецької громади
13:58, 21 Квітня, 2024

Голова Андрій Смаглюк розповів про актуальне і наболіле Кременецької громади

Блоги

ТОП новини тернопільщини: