Перший в Україні документальний фільм про вишиванку покажуть у Тернополі

Опубліковано:
14 Червня, 2016

Уперше в Тернополі 21 червня 2016 року за підтримки ТВЦ «Атріум», проекту «Територія особистого розвитку» та Центру національно-патріотичного виховання «Підкова» відбудеться показ першого повнометражного документального фільму про вишиті сорочки «Спадок нації». Автор ідеї та сценарист фільму Леся Воронюк, яка була свого часу ініціатором і засновником акції Всесвітній день вишиванки, своєю місією вбачає популяризацію надбань нашої культури, більш глибоке занурення у семантику символів вишиття, їхнє значення.

 

У цьому її підтримує родина Тараса та Ірини Демкур, яка також упродовж багатьох років збирає давні вишиванки, демонструє їх під час важливих подій в Україні і за кордоном. У 2015 році під час «Тернопільських днів моди», співорганізатором і меценатом яких є Демкури, головну увагу було приділено саме українським строям. Під час дефіле в народному одязі було показано частину колекції відомої львівської майстрині і шанувальниці українських строїв Роксоляни Шимчук та родини Демкур. Понад сто запрошень меценати заходу передадуть на громадські організації міста, які займаються національно-патріотичним вихованням молоді, збереженням і популяризацією українських традицій.

 

Фільм у Тернополі демонструватиметься лише один день, далі його показуватимуть в інших містах України.

 

 

Вишити, щоб вижити

Ідея фільму полягає в тому, що вишиванка – не тільки одяг, але й символ та оберіг, який передається з покоління в покоління як найцінніший спадок, це не тільки матеріальна, а й духовна спадщина українців.

 

Історія української вишиванки – це історія українського народу. З вишиванки, як з книги, можна зчитати, якими талановитими були і є українці, якими гарними були господарями та майстрами, скільки їм довелося стерпіти і вистояти, коли намагалися зруйнувати Україну і сам ген українства (заборона одягати вишиванки, виключення з університету, ув’язнення, заслання, позбавлення майбутнього…)

 

Вперше автори демонструють значення вишитої сорочки через призму людських історій. Ось тільки три, які показують духовно-історичну пов’язаність життя українця і вишиванки:

 

– у 1947 році під час Голодомору вишиванки з Буковини вимінювали на зерно на Івано-Франківщині, таким чином врятувались цілі родини;

 

– зв’язкова Романа Шухевича Ольга Ільків як політв’язень відбувала ув’язнення в Сибірі 12 років, єдиною розрадою стала вишита сорочка, яку ув’язнена вишивала із постільної білизни і досі зберігає як символ нескореності;

 

– у 2014 році в час російсько-української війни члени луганського товариства «Просвіта», ризикуючи життям, вивозили через сепаратистські блок-пости найцінніше – свої вишиванки.

 

У кожному регіоні України вишита сорочка має інший орнамент, стиль вишивки, крій, та все ж вона для кожного є тим самим генетичним кодом. Пошуки єдиної, найціннішої сорочки поширилися на кожен етнокультурний регіон України, також відзнято матеріал в Канаді, Італії, ОАЕ, Німеччині, Росії.

 

У фільмі зняли понад тисячу сорочок. Об’їхали майже всю Україну. Матеріал для стрічки збирали в Чернівецькій, Луганській, Донецькій, Київський, Тернопільській, Вінницькій, Черкаській, Львівській, Вінницькій, Рівненській, Івано-Франківській, Запорізькій, Полтавській областях, Чорнобилі.

 

Фільм має інформаційну роль і спростовує міфи російської пропаганди, показує те, що Україна – єдина, показує якраз через вишиванку. Тому що вона була скрізь – і на Сході, і на Заході, і на Півночі, і на Півдні. Є також історії з тимчасово окупованих територій. Прем’єра фільму присвячується 10-річчю акції «Всесвітній день вишиванки».

 

Бюджет картини — 620 тис. грн. Тому автори шукали меценатів. З політичними партіями не працювали. На поїздки Україною автори витратили власні кошти. Також допомагали і меценати.

 

Учасники прем’єрного показу:

Леся Воронюк, автор ідеї та сценарист фільму «Спадок нації», ініціатор та засновник акції «Всесвітній день вишиванки», голова Кіно-документ студії «Софія»;

 

Олександр Ткачук, режисер фільму «Спадок нації», співзасновник акції «Всесвітній день вишиванки», директор продакшн-студії «Mamay Media», автор проекту «Музика воїнів»;

Олексій Доля, етнограф, науковий консультант фільму «Спадок нації»;

 

Роксоляна Шимчук, відома львівська майстриня та колекціонер народних строїв;

 

Тарас та Ірина Демкури, меценати показу фільму в Тернополі.

 

 

Показ фільму о 18.00 в «Палаці кіно».

Квитки в касі «Палац кіно».

Хочете повідомити нам свою новину? Пишіть на електронну адресу tenews.te.ua@gmail.com. Слідкуйте за нашими новинами в Твіттер, долучайтеся до нашої групи і сторінки у Фейсбук, підключайтеся до каналу Телеграм.

Джерело: Новини Тернопільщини
Коментарі





Опілля квас ціни iPhone 14 Pro в Одесі, Україна

Статті

Інтерв'ю
Спасо-Преображенська церква
14:14, 27 Квітня, 2024

Духовна фортеця козаччини: де на Тернопільщині молились гетьмани

Блоги

ТОП новини тернопільщини: