МАФи в Тернополі "виростають" в найнесподіваніших місцях

Опубліковано:
19 Січня, 2016

Кіоски різних форм, розмірів і стилів, які називають “малими архітектурними формами”, виростають у дуже несподіваних місцинах Тернополя. Тож «рожева мрія» архітекторів старої школи бачити обласний центр містом, а не «шанхаєм» наразі недосяжна.

Перефразовуючи класика, можна стверджувати: «якщо МАФи з’являються, то це комусь потрібно». Утім, це не завжди вигідно місту, бо офіційні прибутки бюджету — мізерні.

 

Крім того, чимало легких архітектурних форм – нелегальні.

 

170 гривень на місяць

Декілька тижнів тому тернополян лихоманило від кіоску, де планували продавати піцу (судячи з оформлення — прим. авт.), який невідомі встановили на зеленій зоні за зупинкою транспорту біля кооперативного коледжу. У редакцію та до міських депутатів телефонували невдоволені городяни, які запитували, що коїться у місті, хто дає дозволи та погодження.

 

– Після розмов із тернополянами я звернувся у відділ земельних ресурсів міської ради, аби з’ясувати ситуацію з тим МАФом, – розповідає депутат міської ради Андрій Шкула. – Планував, коли отримаю інформацію та документи, відстоювати демонтаж того об’єкта, бо така недолугість у місті неприпустима. Я все розумію: хтось вклав гроші, хтось там мав працювати, якісь податки йдуть у місто, але ж має бути і розуміння елементарних правил. Зрештою, там зелена зона. Та кіоск зник так само несподівано, як з’явився. З’ясувалось, що ця ділянка належить закладу, а документів на МАФ немає. Тому питання відпало само собою ще на стадії збору інформації. Але таких нелегальних об’єктів у місті, підозрюю, багато. І влада, схоже, не спішить їх виявляти і ліквідовувати.

 

Такі висновки депутат зробив з минулої сесії міської ради, яка відбулась у грудні. Там він виступив із пропозицією перевірити усі МАФи, розробити для них єдиний стиль та зобов’язати власників привести об’єкти у відповідність. Однак більшості депутатських голосів пропозиція не набрала…

 

Поряд із нелегальними у Тернополі виростають і санкціоновані МАФи, хоча, судячи з місця їх встановлення, також виникає чимало питань. Приміром, у соцмережах активно обговорюють спорудження чималого кіоску біля заїзду до ТЦ «Орнава» (справа, біля парку — прим. авт.). Ми отримали копію угоди, згідно з якою і встановлюють МАФ.

 

Отож встановлення передбачене договором строкового сервітуту для розміщення тимчасової споруди (обмежене використання землі – прим. авт.), від 15 вересня минулого року. Площа землі, передбаченої під об’єкт, – 20 квадратних метрів (4 на 5 метрів – прим. авт.). Щомісячна плата за землю на момент підписання угоди – 170 гривень 45 копійок. Розміщує об’єкт фізична особа-підприємець. І все б гаразд, якби ділянка, на якій міська рада попереднього скликання дала сервітут, не була зеленою зоною згідно з діючим Генеральним планом. Мова про той Генплан, який, за словами громадських активістів, пройшов громадські слухання у 2010 році і який сховали у секретному відділі. Його, переконані фахівці, багато років підробляють. Підправлена версія справжнього Генплану є на сайті міської ради. Так ось, у ньому зона біля “Орнави” – вже не зелена зона.

 

Нова схема

Фактів фальшування містобудівних документів чимало. Зокрема дуже наочними є різні викопіювання з одного Геплану в частині вулиці Орлика. Нагадаємо, громадському активісту Едуарду Міляновському вдалось отримати різні викопіювання з Генплану на одну й ту ж ділянку, які суперечать тому Генплану, що висить на сайті мерії. Тобто є три різні копії одного незмінного документа. Можна припустити, що управління архітектури, імовірно, не без відома міського голови підтасовує документи і виділяє ділянки там, де це заборонено діючим Генпланом. Наразі у Тернополі порушили кримінальну справу за фактом підробки містобудівної документації. Крім того, тривають суди й щодо наміру офіційних змін Генерального плану, бо ж спочатку треба виявити всі фальшування та покарати винних. Коли ці процеси закінчаться, можна буде побачити, які ділянки у місті виділяли з порушеннями. Щодо МАФу біля “Орнави”, то там є й інші порушення. Приміром, Земельним кодексом України передбачено державну реєстрацію сервітуту та внесення даних про сервітут до Державного земельного кадастру. Судячи з публічної кадастрової карти, цього не зробили. То ж про сервітут, якщо спрощувати, знають лиш у земельному відділі міської ради, але не в державних органах, які стежать за дотриманням законодавства у земельній сфері. Це безлад, але він комусь вигідний…

 

– Якщо раніше в міській раді знаходили обхід земельним аукціонам і виділяли землю комунальним підприємствам безоплатно, а потім залучали “інвестора”, то зараз, вочевидь, переорієнтувались на сервітути, – каже пан Шкула. – А це втрати бюджету і переведення земельних стосунків у тінь та корупційну площину. На одній із сесій депутатам пропонували на розгляд питання про надання сервітуту площею 6 сотих для проходу і проїзду. Вдумайтесь: 6 сотих для проходу і проїзду неподалік Ставу… На минулій сесії був проект рішення про сервітут площею майже 10 сотих на вулиці Живова – тротуар біля ринку. Також для проходу і проїзду. Але буває, що на таких ділянках з’являються лотки, кіоски чи капітальні споруди. Це питання мер зняв із порядку денного, але думаю, що ще поверне.

 

Депутат Андрій Шкула готує депутатське звернення в міську раду, управління Держгеокадастру та поліцію щодо незаконного надання сервітуту у зеленій зоні та розташування там комерційного об’єкта. Депутатська вимога – скасувати сервітут, демонтувати МАФ неподалік “Орнави”.

Хочете повідомити нам свою новину? Пишіть на електронну адресу tenews.te.ua@gmail.com. Слідкуйте за нашими новинами в Твіттер, долучайтеся до нашої групи і сторінки у Фейсбук, підключайтеся до каналу Телеграм.

Джерело: Новини Тернопільщини
Коментарі





Опілля квас ціни iPhone 14 Pro в Одесі, Україна

Статті

Інтерв'ю
Голова Андрій Смаглюк розповів про актуальне і наболіле Кременецької громади
13:58, 21 Квітня, 2024

Голова Андрій Смаглюк розповів про актуальне і наболіле Кременецької громади

Блоги

ТОП новини тернопільщини: