Ігор Біскуп: Про який футбол мова, коли люди випускали на поле вірменина-шашличника?

Опубліковано:
22 Лютого, 2016

Легенда тернопільскої «Ниви» – про ташкентську спеку, два ящики горілки, гол «Арарату», польський досвід і реанімацію.

 

У середині 90-х, коли країна ставала на ноги, в провінційному, хоч і зі статусом обласного центру Тернополі футбол для школярів був чи не єдиною розвагою. В час, коли закривалися секції, у школах не велася позакласна робота, а батьки ломали голову над адекватними заробітками, чимало дітей були кинуті якщо не напризволяще, то як мінімум увагою дорослих обділені. Звісно, найперше ми грали у футбол. Стихійно, на асфальті, гумовими м’ячами. Грали, дивилися, читали про нього. Однак найбільшою подією для нас, тернопільських хлопчаків, було очікування чергового матчу за участю вищолігової на той час «Ниви». Тієї «Ниви», з якою розійтися в Тернополі миром мали за честь усі провідні клуби України.

 

Дарма, що грошей на квитки не було. Але то ж не біда. Перестрибували через паркан не дуже високого міського стадіону години за дві до початку поєдинку і чекали в сподіванні, що дядьки, які тут працюють, нас не помітять. Найчастіше й не помічали. А дощ? Від нього можна сховатися під плитою над входом.

 

Ігор Біскуп: Очоливши Ниву, Буряк привіз на базу свою вівчарку - изображение 1

 

Щоправда, дядьки у куфайках з’являлися трохи згодом. Першим на поле стадіону вибігав худенький чоловік, котрий за віком теж міг годитися нам у батьки. Старші вболівальники називали його Ігорком. А ми? Ми ним захоплювалися. Тим, як ретельно і набагато довше за решту футболістів він готується до гри, тим, як самовіддано бореться. А ще окремі з нас пам’ятали, як Біскуп забив вищоліговому «Арарату» в останньому розіграші Кубка СССР. І головне – він наш, виріс фактично поряд, живе на БАМі, в звичайній квартирі у спальному районі Тернополя.

 

Ігор Біскуп стояв біля витоків «Ниви», котра розпочала свій шлях у Підгайцях й лише потім транзитом через Бережани переїхала до обласного центру. Кар’єру він завершив у 41, віддавши рідному клубові лише в статусі гравця 24 роки. І грав справді добре, на своєму правому фланзі міг стримати кого завгодно, будь то Віталій Косовський чи Сергій Ребров.

 

Біскуп – то жива ікона «Ниви». Він забивав зірковому «Динамо» у 80-х, витримав конкуренцію з майбутнім збірником Росії Тернавським на початку 90-х, пережив грузинське засилля наприкінці сторіччя і відчув на собі знущальну зверхність власників клубу в 2000-х. Власне, нині пан Ігор не приховує нічого і визнає, що свого часу тернополяни рятували «Волинь», а трохи згодом зберегти прописку у вищій лізі самій «Ниві» допомогли «Карпати». Власне, за тими спогадами про футбол різних епох дві години минули майже непомітно.

 

Ігор Біскуп: Очоливши Ниву, Буряк привіз на базу свою вівчарку - изображение 2

– Пане Ігоре, бігаєте у футбол ще понині?

– Ні. До 50-ти років грав (нині Біскупові 55авт.). Завершив за рекомендацією лікарів невдовзі після нашої перемоги на чемпіонаті України серед ветеранів в Умані. Суглобчики постиралися, медики порадили себе поберегти. Тому нині підтримую форму виключно в тренажерному залі.

– Так довго як ви у великому футболі затримуються одиниці.

– То були прекрасні часи. Звичайно, я не планував наперед, що гратиму до 40-ка років. Та й взагалі тоді, у 1978-му, ніхто й уявити не міг, що створена у Підгайцях «Нива» колись буде здатна на рівних боротися з провідними українськими клубами. Втім, поступово затягнуло і радий, що залишився у Тернополі навіть тоді, коли мав нагоду перейти у вищі за класом клуби. З часом цей патріотизм міцнів, оскільки відчував до «Ниви» прив’язаність. А ще – велику підтримку вболівальників. Відчував, що я потрібен тут, у Тернополі. Тому навіть коли було дуже важко, збирав волю в кулак і грав.

– У першому ж складі підгаєцької «Ниви» можна знайти прізвища відразу чотирьох футболістів, які присвятять «Ниві» кар’єру – Роман Мацюпа, Володимир Венгринович, Ігор Яворський та Ігор Біскуп. Амбіції здобути майстрівський статус у керівництва були вже тоді?

– Навряд чи. «Ниву» тоді утримував колгосп-мільйонер «Шлях до комунізму». Його голова Іван Потупа був далекою від футболу людиною і не дуже розбирався, що потрібно й для чого. Але виникла потреба виконувати партійний наказ. Тоді Іван Михайлович просто зібрав футболістів. І лише коли ті гравці почали перемагати й люди пішли на футбол, Потупа зрозумів, що це масовість, престиж як для нього, так і для колгоспу, району і області. Після того голова робив усе, щоб команда поступово підсилювалася, а провідні футболісти залишалися. Також Іван Михайлович почав вкладати кошти в інфраструктуру. Не дивно, що ажіотаж навколо «Ниви» в Підгайцях тоді панував неймовірний.

Ігор Біскуп: Очоливши Ниву, Буряк привіз на базу свою вівчарку - изображение 3

1979-й. “Нива” (Підгайці) – володар Кубка ЦР ДСТ “Колос”

Шкода, що Івана Потупи з нами вже немає. Помер близько чотирьох років тому, у 79-річному віці. Ми разом з Яворським, Дідиком і Мацюпою ще на похорон у Бережани їздили. Іван Михайлович був порядною, чуйною людиною. Будучи головою колгоспу, він міг на нас особливої уваги поза межами стадіону не звертати. Але побачить з вікна автівки когось із нас, зупиниться, поцікавиться, як справи. По-людськи ставився, багатьом допомагав.

– Скільки тоді заробляли футболісти аматорської команди?

– 120 рублів зарплата і 40 – преміальні за перемогу. То в чемпіонаті області. Коли почали виступати в першості України серед колективів фізкультури, оклад виріс до 140 рублів. В принципі, то була зарплата рівня другої совєцької ліги. Враховуючи, що завдання вийти туди перед нами з часом вже стояло, розбігатися з «Ниви» ніхто не поспішав.

Ігор Біскуп: Очоливши Ниву, Буряк привіз на базу свою вівчарку - изображение 4

– Припускаю, що пам’ятною подією для вас мав стати виїзд на фінальну частину кубка СССР товариства «Колос» у 1979-му в Ташкент.

– Звичайно, адже то була наша перша справді далека поїздка. Зональні змагання ми виграли у підгайцях і припускали, що можемо в Узбекистані замахнутися на кубок. Але проводимо перший матч проти якоїсь прибалтійської команди у Самарканді. 35-градусна спека, впродовж усього першого тайму ледве ноги пересовуємо, задихаємося. Бігає у середині поля лише Володя Венгринович. Інші – варені. «Та заведіться ви нарешті» – кричав Володя. І таки завів нас. У другому таймі ми рухалися вже ліпше і наприкінці зустрічі Яворський на контратаці забив єдиний у зустрічі м’яч. То була перемога імені Венгриновича. Якби не він, не виграли б цієї зустрічі ніколи. Але надалі, в боротьбі з адаптованими до такого клімату господарями шансів на перемогу в нас вже не було.

– Майстрівський статус тоді вже бережанці отримали лише з третьої спроби…

– У 1980-му, посівши перше місце в зональному турнірі, стали лише другими у фінальній кульці в Павлограді, поступившись місцевому «Колосу». Через рік так само невдало провели фінал у Харкові. Впоралися з завданням лише тоді, коли приймали кульку в Бережанах самі. Там чемпіонського титулу серед аматорів вже не віддали.

 

То було вже щось, розуміння, що дитяче захоплення виявилося не марним. Я ж не уявляв себе без футболу з самого ранніх років. У себе в містечку Монастириськ ми віддавали грі весь вільний час. Старшого брата Степана навіть запрошували до лав тернопільського «Авангарду», але врешті він разом із молодшим грав на першість області. Власне, готував себе до серйозного футболу й я. Хоч відвідував секції спортивної гімнастики та плавання, але розумів, що мушу за будь-яких обставин стати футболістом. У монастириський «Будівельник», який тоді виступав у першості України серед колективів фізкультури, потрапив уже в 16, а за рік був повноцінним гравцем основного складу. До слова, виступав тоді в середній лінії.

 

Правим оборонцем мене зробив, запросивши до складу збірної України спорттовариства «Трудові резерви», тренер Вадим Білоцерківський. Тоді ця позиція в команді вважалася проблемною, але видно проявив себе непогано, оскільки надалі Вадим Аркадійович виставляв мене постійно. Власне, під час того перебування в збірній я познайомився з Мацюпою, Яворським, Петром Дідиком, Петром Червіним і посприяв, щоб вони переїхали зі Львова до нас, у Підгайці. Порекомендував цих хлопців Іванові Потупі, а все інше зробили відправлені ним гінці.

Ігор Біскуп: Очоливши Ниву, Буряк привіз на базу свою вівчарку - изображение 5

1982-й. Щойно бережанська “Нива” стала чемпіоном України серед колективів фізкультури

 

Перед сезоном-1982, за підсумками якого «Нива» вийшла до другої союзної ліги, команда суттєво послабилася. Навіть ті ж Яворський, Венгринович та Мацюпа перейшли у Павлоград…

– А ще до рідної Одеси, в «Чорноморець» повернувся Олег Чернов, у чернівецькій «Буковині» пробував свої сили Віктор Ряшко. Зате залишилися Дідик, Петро Прядун, Михайло Штай, Володя Васечко. Я теж міг опинитися в Павлограді. Представники «Колоса» встигли навіть за мене дати завдаток. Мене викликали в райком партії, розповідали, які перед командою стоять завдання. Та й оклад пропонували начебто трохи вищий, ніж у Бережанах. Але в останню мить вирішив з дому не їхати. Навіть не знаю, чому так поступив. Наче й друга ліга була, і грошей трохи більше платили. Втім, добре, що так сталося. Інакше був би непричетним до виходу в другу лігу вже нашої «Ниви».

 

Пригадую, напередодні матчів фінальної кульки якийсь підприємець пообіцяв нам, що в разі, якщо ми займемо перше місце, поставить команді два ящики горілки. Слова він дотримався. Після вирішального матчу проти ізмаїльського «Суворовця» їхали в ресторан відзначати перемогу уже з цією горілкою. Тоді вперше в житті порушив режим. Випив зайвого, аж трохи тим спиртним отравився.

– З тих двох ящиків, мабуть, і сльози не залишилося.

(Посміхається). Звичайно. Але ми на це заслужили – завдання виконали, а наступний матч мали зіграти аж навесні. Також нам тоді подарували хороші годинники «Луч». Своїм користувався доволі довго, але з ладу він вже вийшов.

Ігор Біскуп: Очоливши Ниву, Буряк привіз на базу свою вівчарку - изображение 6

“Нива”-1984

 

– Перехід у професійний футбол вийшов для «Ниви» доволі болісним – команда не могла забити у чотирьох стартових матчах, а перемогла взагалі лишень у дев’ятому…

– Справді непросто було. Кожен гол вигризали з м’ясом. Але ж старалися. А праця надарма не минає ніколи. До середини змагань ми адаптувалися вже повністю й фінішували серед 26-ти команд 13-ми. У 1985-му стали сьомими, а ще відчутнішим прогрес «Ниви» став тоді, коли нас напередодні сезону-1986 очолив Віталій Полянський. Щойно розпочавши роботу, Віталій Павлович почав працювати над психологією. Перед кожним матчем він налаштовував нас лише на перемогу, домагався, щоб ми повірили в себе, щоб зрозуміли, що чогось варті. Це допомогло. Зрештою, позначився й той факт, що протягом багатьох років ми грали одним складом. Тоді усі гравці саме знаходилися у «золотому» для футболу віці. Можна сказати, що Полянському теж поталанило очолити таку команду.

– Найуспішнішим для «Ниви» у совєцькі часи став сезон-1987, коли тернополяни посіли в українській зоні другої ліги друге місце. Проте ви у тому чемпіонаті виходили на поле не дуже часто…

– Той рік склався для мене невдало. Грали у травні вдома проти вінницької «Ниви». Вели 3:0, матч вже завершувався. Отримав м’яч на правому краї й хоч візуально бачив, що на мене біжить суперник, подумати, що він зіграє настільки жорстко, не міг. Я ще встиг вдарити по м’ячу, коли отримав двома ногами збоку. У ті часи в щитках грати було необов’язково, тому я їх зазвичай не вдягав. Щоб легше бігалося. То була моя помилка. Перелом великої гомілкової кістки вивів мене з ладу на шість місяців. Але в жовтні у товариському матчі проти київського «Динамо» на поле вже повернувся. То був останній для «Ниви» поєдинок у році. Програли його 0:1, а з весни я повернув собі стабільне місце в основі.

Ігор Біскуп: Очоливши Ниву, Буряк привіз на базу свою вівчарку - изображение 7

Любительське фото з товариського матчу “Нива” – “Динамо” у 1985-му. На передньому плані – Ігор Біскуп. Правіше від нього в білій формі – Сергій Балтача. За спиною інші динамівці Андрій Баль і Володимир Безсонов

 

– Товариські матчі проти «Динамо» «Нива» тоді проводила регулярно. Й один для вас має виділятися.

– Мабуть, маєте на увазі той, який зіграли у 1985-му? Ми тоді виграли 2:0, а я після прострілу з флангу забив Чанову один із м’ячів. Думаю, кияни нас тоді просто недооцінили. А ми налаштувалися. Не могли інакше, бо забитими були не лише трибуни, а навіть дах гуртожитку педінституту над стадіоном і всі дерева. Труби «тридцятки» під трибунами через людське перевантаження тоді погнулися. Зрештою, не дивлячись на налаштування суперників, нам було приємно. За киян тоді грали Андрій Баль, Володимир Безсонов, Сергій Балтача, Ігор Бєланов. А я на своєму краї діявв проти іще молодого Раца. З Василем ми постійно суперничали ще з тих часів, як він виступав у складі вінницької «Ниви». Те саме стосується й Івана Яремчука. Він до нас у складі черкаського «Дніпра» приїздив ще у Бережани.

 

У мене, до слова, теж була нагода засвітитися у топовому на той час совєцькому клубі. Взимку 1984-го Володимир Ємець і Геннадій Жиздик запросили в «Дніпро». Поїхав з командою на збір до Сочі. Наче проявив себе непогано, дав згоду підписати контракт, але щойно приїхав до Тернополя, як відповідальні за «Ниву» керівники дали мені ключі від квартири. Дружина тоді якраз була вагітною і для мене цей аргумент виявився вагомим. У принципі, не шкодую. Певно, так мало статися.

Ігор Біскуп: Очоливши Ниву, Буряк привіз на базу свою вівчарку - изображение 8

“Нива” – бронзовий призер другої ліги чемпіонату СССР 1987 року

 

– Ігор Яворський в інтерв’ю UA-Футболу свого часу розповідав, що різкий спад у результатах «Ниви», падіння з другого місця у 1987-му на 12-те у 1988-му, пов’язане з невиплатою команді обіцяних за срібні медалі преміальних. Мовляв, через те Тернопіль залишив і він, і воротар Сергій Квасников…

– Трохи з Ігорем не згоден. Я йому завжди кажу, що найліпших своїх результатів «Нива» досягала лише з ним у складі. У 1988-му нам Ігора не вистачало. Втім, поряд із тим ми в тому році змогли в домашньому кубковому матчі перемогти 1:0 московський «Спартак». Якби у виїзній грі спартаківцям не допомогли судді, мали всі шанси створити сенсацію. Але суперники двічі забили з офсайдів… Взагалі, вважаю, що у 1988-му команда залишилася такою ж, якою була за рік до того. Лише результату не вистачало. Банальний спад, таке буває з кожним.

Ігор Біскуп: Очоливши Ниву, Буряк привіз на базу свою вівчарку - изображение 9

Кубок СССР-1988. “Нива” – “Спартак” – 1:0.
Капітани команд Ігор Біскуп та Рінат Дасаєв

 

– Але Полянському він коштував робочого місця.

– Віталія Павловича зняли через те, що не було результату. За мірками другої ліги «Нива» вважалася топ-клубом і 12-го місця тренерові пробачити не могли.

– Перед командою тоді ставили завдання виходу до першої ліги?

– Наше керівництво вимагало найперше яскравої гри, яка б приваблювала вболівальників. На кожному матчі стадіон мусив бути заповнений. Але про першу лігу в Тернополі тоді не говорили. В тому ж 1987-му хоча й стали другими, але відстали від сімферопольської «Таврії» суттєво. Кримці тоді були відчутно сильнішими за решту команд. Хоча в Тернополі мали програвати. Матч завершився 1:1, а після його закінчення директор нашого стадіону Білян вдарив суддю, котрий впродовж усієї зустрічі відверто симпатизував «Таврії». Арбітр тоді призначив у наші ворота сумнівний пенальті, через який ми втратили перемогу.

 

Виходити у першу лігу могли в 1991 році, коли виступали у так званій буферній зоні. Тоді у класі підвищилися б майже напевне. Якби не невиїзди в гарячі точки – Карабах і Ґянжу, де у той час розпочалася війна. Нам вистачило вильоту на гру проти «Ґоязана» з Казаха. То теж Азербайджан. Ми навіть поселилися в Тбілісі, а приїхали лише на гру. Та все ж коли бачиш, як перед матчем на поле сідає військовий вертоліт, стає не по собі.

 

– Навіть якби «Нива» у 1991-му й посіла прохідне до першої ліги місце, вона б там не зіграла. Адже СССР вже розпадався. Доречніше в цьому контексті згадати про сезон-1990, коли тернополяни фінішували четвертими, відставши від переможців – чернівецької «Буковини» – лише на три очки…

– Олександр Павленко, котрий очолив нас після Полянського, не змінював фактично нічого. Він привів із собою хавбека Дмитра Білоуса, який служив в Афганістані та лівого півоборонця Дмитра Бідулька. Якийсь час знаходився в команді також Віктор Олійник, але вибити зі складу Яворського та Прядуна він не зміг і повернувся до Чернівців. Іншими словами, «Нива» майже не змінилася. Єдине, на чому завжди наполягав Павленко – щоб в обороні у нас завжди було на одного гравця більше, ніж в атаці у суперників. «Дивіться, оглядайтеся, але числом у захисті суперника маєте переважати» – казав Олександр Георгійович на установках.

 

При Павленкові ми стали третіми у 1989-му й четвертими через рік. Але сезон цей запам’ятався ще й тому, що тоді «Нива» єдиний раз в історії перемогла і вдома, і на виїзді у принциповому дербі «Карпати». Як зараз пам’ятаю, що єдиний гол у львівському поєдинку в другому таймі провів Білоус. Ігри з сусідами – «Карпатами», «Волинню», «Прикарпаттям» – завжди носили для нас принциповий характер.

Ігор Біскуп: Очоливши Ниву, Буряк привіз на базу свою вівчарку - изображение 10

– «Прикарпаття» навіть одного разу підсунуло «Ниві» свиню. Не програвши заключного матчу першої частини чемпіонату, франківці не пустили тернополян до фінальної 12-ки…

– То у 1984-му? Там радше не прикарпатців треба звинувачувати, а окремих наших футболістів. Щось нечисто було. За грою ми не поступалися, але за рахунку 1:0 на нашу користь Валик Жуков забив ду-у-же дивний м’яч у власні ворота. Ми поступилися 1:2. За підсумками цього матчу керівництво влаштувало розбірки, котрі завершилися відрахуванням з команди Жукова і ветеранчика Тараса Белея.

– Один із найяскравіших матчів совєцької епохи «Нива» зіграла в останньому розіграші Кубка СССР…

– Після перемоги 3:1 над «Араратом» місто стояло на вухах. Хоча в дебюті зустрічі ми сильно нервували, навіть пропустили швидкий гол. І добре, що мені вдався той неймовірний удар в дальній від воротаря кут через себе. Звісно, трохи пощастило, але хто не б’є, той не забиває. Ми відігралися і цей м’яч додав команді наснаги. Ми повірили у власні сили і понеслися вперед. Забили двічі, хоча могли наколотити вірменам голів п’ять шість. Достатньо згадати, що Яворський тоді не реалізував пенальті. Єдине, за чим потім шкодували, так то за тим, що повторна гра через розпад СССР уже не відбулася. То могла бути історична перемога.

Ігор Біскуп: Очоливши Ниву, Буряк привіз на базу свою вівчарку - изображение 11

Біскуп: “Арарату” забивав приблизно звідси і ось так!”

 

– У той час, коли «Нива» стартувала у вищій лізі прем’єрного чемпіонату України, Ігор Біскуп вирішив спробувати леґіонерського хліба.

– До Польщі з Тернополя ми тоді, прийнявши пропозицію екс-тренера «Ниви» Євгена Камінського, поїхали втрьох з Вітею Сухенком і Сергієм Райком. Спершу трохи пограли за жешувський «Зельнер», а потім серйозно допомогли «Сталі» з Сянока. З цією командою третього польського дивізіону ми увійшли до трійки найсильніших. За рівнем готовності на фоні місцевих футболістів ми виділялися відчутно, тому не дивно, що після завершення сезону нам запропонували продовжити співпрацю. Однак мав й іншу пропозицію – від президента «Ниви» Володимира Аксьонова. Він покликав додому і я залюбки погодився. Хоча платили тоді у польському третьому дивізіоні більше, ніж у нас футболістам елітних команд. Втім, вдома є вдома. Тим паче, «Нива» грала у вищій лізі, а то зовсім інший рівень.

– Тодішній наставник «Ниви» Леонід Колтун в одному зі своїх інтерв’ю сказав, що фактично реанімував Біскупа для великого футболу. Ви з ним згодні?

– Якщо зважити на те, що мені вже було 32, то, мабуть, так. Хоча я себе не запускав ніколи, постійно працював. Разом з тим, за півроку в Польщі трохи вибився з колії. Клуб у Сяноку напівпрофесійний, системного підходу до тренувань не існувало. Самотужки ж тримати себе в тонусі складно. Тому Леонідові Яковичу можу подякувати.

Ігор Біскуп: Очоливши Ниву, Буряк привіз на базу свою вівчарку - изображение 12

– «Нива» після високого сьомого місця у першому чемпіонаті України дивом залишилася у вищій лізі в другому. Чому?

– В порівнянні з попереднім сезоном Тернопіль залишила ціла група футболістів, на яких Колтун тоді опирався. Крім того, не назвав би надто стабільною фінансову ситуацію. Зізнаюся, до кінця не розібрався, чому Аксьонов після завершення першого кола вирішив змінити тренера. Чув, що Колтун змушений був припинити роботу через сімейні обставини. Однак не переконаний, що то єдина причина.

– Тренерська відставка трапилася невдовзі після того, як «Нива» у матчі 1/8 фіналу Кубка України сенсаційно здолала претендентів на чемпіонство – «Дніпро»…

– То було принципове протистояння найперше для Колтуна, а разом з ним – для нас як його підопічних. Леонід Якович тривалий час працював у «Дніпрі» тренером воротарів і мав бажання довести своїй колишній команді, що здатен перемагати навіть з клубом трохи скромнішим. Нам хотілося порадувати тренера, тому виклалися на всі сто. Пам’ятаю, що в тернопільському матчі грали на важкому, очищеному від снігу полі, в морозну погоду. Було непросто, але за рахунок найперше самовіддачі, бійцівських рис перемогли 3:0. Щоправда, потім на виїзді ледве цю перевагу втримали.

 

Загалом про нетривалий період співпраці з Колтуном враження залишилися виключно позитивні. Однак не буду лукавити: прихід Леоніда Буряка приніс «Ниві» чимало користі. Хоча наша доля могла скластися по-різному. В заключному турі чемпіонату-1992/1993 ми приймали «Кривбас» і мусили виключно перемагати. Але збереження прописки нам не ґарантувало й це. Мусили очікувати, що невмотивовані «Карпати» здолають у Львові конкурентів – рівненський «Верес».

– «Яворський (він тоді виступав за рівненців) перед грою у Львові, як мені розповідав тренер «Карпат» Мирон Маркевич, різними антифутбольними методами намагався схилити львівських футболістів, аби ті здали гру «Вересові» – то цитата з інтерв’ю Леоніда Буряка газеті «Західна Україна» у 1993 році…

– Ігор – людина амбіційна. Де він, там команда завжди має бути на висоті. Я його розумію. Яворський робив усе, щоб не вибула з вищої ліги команда, яку він тоді представляв. Це здорові амбіції. На щастя, карпатівці той матч виграли, за що їм досі вдячний.

Ігор Біскуп: Очоливши Ниву, Буряк привіз на базу свою вівчарку - изображение 13

– Правда, що з приходом у «Ниву» Буряка кардинально змінилася не лише гра, а й навіть побут команди?

– Безперечно. Нам відразу видали нове, з голки екіпірування фірми «Поні». При цьому леонід Йосипович попередив, що ті, хто прийде на тренування не в офіційній тренувальній формі, будуть оштрафовані. Буряк відразу нам пояснив, що ми команда вищої ліги і мусимо знати собі ціну. То було неабияке внушання, ми повірили у власні сили. Дисципліна била клас і в третьому чемпіонаті ми стали сьомими.

 

Що мені в Бурякові імпонувало, так це те, що на жодне тренування він не з’являвся в костюмі і краватці, а взував на рівні з рештою футболістів бутси і чимало речей демонстрував сам. Для мене то був надзвичайний приклад. Принципами Леоніда Йосиповича керуюся й досі, опинившись у тренерській шкірі сам. Не буду приховувати, що Буряк був для мене взірцем ще як гравець. Приємно, що зміг довести своє право на місце в основі в команді Леоніда Йосиповича, витримавши жорстку конкуренцію. За місце на краї оборони зі мною тоді боролися майбутній гравець московського «Спартака» Владислав Тернавський, Олександр Бабій та Сергій Леженцев, котрі пізніше виступали за «Шахтар» та «Динамо». Мусив знаходитися в постійному тонусі.

 

У першому матчі третього чемпіонату в Чернівцях Буряк мене в основі не виставив. Зате отримав шанс у наступному поєдинку проти «Волині». Забив тоді гол і відтоді грав вже постійно. Коли ж відчуваєш, що тренер тобі довіряє, що ти гравець основного складу, поряд з відповідальністю з’являється впевненість у власних силах. Розумів, що маю більше за інших футболістів досвіду, а отже мушу бути на полі лідером. Права на послаблення не мав.

– Віталій Рудницький розповідав, що Буряк полюбляв після тренування забити м’яч здалеку у відро для сміття, а потім обіцяв винагороду тому, хто може за ним цей трюк повторити.

– То особистість. Мені запам’яталося, що Леонід Йосипович привіз до нас на базу у Великих Гаях свою німецьку вівчарку. Просто тоді так вийшло, що у Києві собаки не було на кого залишити. Спеціально для Бурякового улюбленця працівники обладнали буду. Також до Леоніда Йосиповича у Гаї приїздив син.

– Пане Ігоре, при тренері Буряку «Ниву» почав фінансувати Володимир Коваль. Існує думка, що ліпшого керівника у тернопільського клбубу за всю його історію не було…

– Аксьонову, який волік тягар утримання клубу тривалий час, ця ноша була вже непосильною, тому прихід нового власника виявився дуже доречним. Коваль тоді міцно стояв з матеріальної точки зору на ногах сам. Окрім того, клуб мав підтримку обласної влади. Зарплати зі зміною власника у нас теж підросли. Але що то були за гроші? Оклад становив 150 доларів. Таку ж суму, але відразу після матчу, отримували за кожну окремо взяту перемогу. На той час то були гроші доволі непогані.

Ігор Біскуп: Про який футбол мова, коли люди випускали на поле вірменина-шашличника? - изображение 1

– З Тернополя Буряк пішов спонтанно.

– Воно так, але зрозуміти Леоніда Йосиповича можна. Він отримав запрошення з команди рідного міста, «Чорноморець» тоді навіть намагався боротися з «Динамо» за чемпіонство. То був трохи інший рівень.

– Виглядало, що після роботи з таким авторитетним наставником, Валерія Душкова, котрий став наступним тренером «Ниви», команда не сприйняла.

– Річ навіть не у тому, сприйняла чи ні. Душков не зміг знайти до команди ключів. Крім того, новий тренер привіз із собою цілу групу футболістів, які до рівня вищої ліги не дотягували. Виняток становив лише ветеранчик, 32-річний Сергій Сухарєв. У тому, що «Нива» перестала досягати результату, Душков винен найперше сам. Відставка Валерія Олексійовича нас не здивувала зовсім. Коваль мусив зберегти престиж команди.

– Втім, одну справді легендарну гру при Душкові «Нива» видала…

– Проти «Шахтаря», так? То ж ціла епопея була. Ще при Душкові ми цілком по ділу виграли 2:1. Однак донеччани на основі не дуже вдалого відеозапису, на якому ворота зняті під кутом, намагалися довести всій Україні, що вони забили нам чистий гол. Коваль міг спокійно захиститися і відстояти здобуті командою три очки, але пішов на принцип і погодився на перегравання. Не знаю, можливо, Володимир Пантелійович був упевнений в «Ниві» аж настільки. Ви ж бачили, як він потім скидав шапку, стрибав від щастя, коли в грудневому матчі Матвій Николайчук дальнім ударом забив Дмитру Шуткову вдруге і ми перемогли 2:0?

– Чув, що Коваль за той матч виплатив команді дуже щедрі преміальні.

– Цей поєдинок – то дрібниці в порівнянні з нашим матчем проти «Шахтаря» на старті наступного сезону в Донецьку. Ми тоді виграли 4:2. Володимир Пантелійович на радощах видав нам по тисячі доларів преміальних і поставив надодачу гравцям два ящики шампанського. Пізніше Коваль казав, що погарячкував, однак повертати собі грошей не став. Володимир Пантелійович вмів здивувати. Якось ще при Буряку він виділив на команду за нічию в зустрічі проти «Динамо» три мільйони купонів.

 

Коваль був людиною, яка фанатично любила футбол і жертвувала ради нього собою. Шкода, що його доля склалася так трагічно. Володимира Пантелійовича банально «кинули». Він втратив усе й передав клуб іншим власникам з тримісячною заборгованістю по зарплаті. Потім – в’язниця й смерть невдовзі після виходу на волю. Сумно…

Ігор Біскуп: Про який футбол мова, коли люди випускали на поле вірменина-шашличника? - изображение 2

“Нива”-1993/1994

 

– Важко від вас очікувати, що порівняєте Коваля з іншими власниками.

– Можу сказати, що при Володимирі Мариновському, котрий був наступним президентом, команда труднощів не відчувала. Ні в організації зборів, ні по виплаті зарплати, ні по преміальних. Лише вигравайте й отримуйте. При Володимирі Миколайовичу була стабільність, котра принесла результат. Отримавши гарне підсилення в особі Іґорса Панкратьєвса, Богдана Самардака, Юрія Фокіна, Миколи Закотюка і Сергія Турянського, ми в сезоні-1997/1998 знову стали сьомими, що для Тернополя вважалося надзвичайним успіхом.

– У принципі, те місце для «Ниви» тоді було звичним. Згадати бодай останній для команди чемпіонат при Ковалі. Тоді команда йшла сьомою аж доти, доки не зіграла вдома дивного матчу проти «Волині». Матчу, після якого вболівальники не випускали футболістів з роздягалень понад дві години.

(Усміхається). Змушені були чекати, поки люди не розійдуться. Нас попрохали. Не могли ж ми волинянам не допомогти? То ж свої. «Карпати» у 2000-му нас теж врятували. В останньому турі мусили, щоб залишитися у вищій лізі, брати у Львові три очки.

– Львів’яни той матч досі згадують не без сміху. Мовляв, скільки «Карпати» не розступалися, «Ниві» забити не вдавалося. То довелося вражати власні ворота Іванові Павлюху.

– Ніде правди діти. Хоча, можливо, воно й того було не варте. Фінансові труднощі ми відчували вже тоді. Нас встигли залишити, а потім знову повернутися брати Капанадзе. То вже було не те. Поїзд пішов. Ставало зрозумілим, що довго на рівні вищої ліги «Нива» не протягне.

Ігор Біскуп: Про який футбол мова, коли люди випускали на поле вірменина-шашличника? - изображение 3

Яворський сказав, що для нього очевидною ситуація стала ще влітку 1998-го, після слів голови облдержадміністрації про те, що грошей на команду немає.

– Всі ми усе добре усвідомлювали. Але Ігор мав варіанти працевлаштування в інших командах, тому й пішов. Він приніс команді чимало користі і як тренер, і як гравець. Мені під керівництвом Петровича працювалося комфортно. Та то не означає, що хтось грав по блату. Навпаки, Яворський – жорсткий тренер. Втім, я виконував те, що він вимагав, без зайвих слів. Не люблю, коли мені наказують. Ігор це враховував, старався ставитися до мене лояльно, а я намагався не підводити його. Більше того, бився при тренері Яворському з подвоєною енергією. Та всі так робили. З шести перших матчів на чолі «Ниви» Яворський виграв чотири. Але ми тоді лягали кістьми, щоб цього результату досягти. Як наслідок, невдале перше коло завершилося для нас місцем у середині таблиці. За це Коваль преміював нас подорожжю до Польщі, куди вирущили сім’ями.

 

Мушу сказати, що виходячи на поле в статусі граючого тренера, Яворський надихав команду. Навіть не володіючи з огляду на вік колишніми швидкістю й фізичними кондиціями, Ігор брав своє за рахунок досвіду. Багато бігати він не міг, але свою забивну голову вставляв регулярно. І «Карпатам» двічі забив, і «Волині», і «Кременю», і «Прикарпаттю». Безперечно, Ігор знав собі ціну і вимагав за свою роботу достойної оплати.

Ігор Біскуп: Про який футбол мова, коли люди випускали на поле вірменина-шашличника? - изображение 4

“Нива”-1994/1995

 

– Показово, що свої вочевидь найкращі матчі «Нива» провела саме при тренері Яворському.

– Обидві зустрічі проти «Динамо» в 1995-му і 1997-му Тернопіль забуде ще не скоро. Спершу ми перемогли киян у матчі, яким Яворський планував завершити кар’єру. Щоправда, потім Ігор грав іще, але тоді ця гра сприймалася командою і глядачами саме як прощальна. Ми діяли з великим завзяттям. Приємно, що вдалося прикластися до єдиного в матчі голу. Пройшов правим краєм і віддав на Яворського, а Ігор навісив на голову Олега Ящука.

Ігор Біскуп: Про який футбол мова, коли люди випускали на поле вірменина-шашличника? - изображение 5

Листопад 1995-го. “Нива” напередодні переможного матчу з “Динамо”

 

А навесні 97-го історія повторилася. «Динамо» тоді вже не Йожеф Сабо, а Валерій Лобановський тренував. Грали під дощем зі снігом, поле в’язке. У середині першого тайму викидає мені воротар Андрій Кураєв м’яч вправо. Я обігруюся в стінку з Фокіним, прокидаю Лужного, роблю простріл, Турянський м’яч підхоплює і викочує на Капанадзе – Автанділ забив Шовковському фактично в порожні ворота. Так ми той результат і відстояли. Таке не забувається. Для будь-якого футболіста перед матчем з київським «Динамо» додаткове налаштування не потрібне. Хочеться проявити себе якомога краще. До слова, я тоді найчастіше проти Сергія Реброва на фланзі грав.

Ігор Біскуп: Про який футбол мова, коли люди випускали на поле вірменина-шашличника? - изображение 6

– Зліва в півобороні у киян тоді Віталій Косовський діяв…

– Ребров з Андрієм Гусіним часто на мій край зміщалися. А з Косовським, звісно, було непросто. Віталія я ще по Вінниці добре пам’ятав. До речі, розмовляли під час недавнього матчу ветеранів «Ниви» й «Динамо». Косовський згадував, як свого часу я його молодого возив у Вінниці. «Потім, коли я став стареньким, уже ти возив мене» – кажу. То життя.

– Взагалі, з 1996-го «Нива» вважалася найдосвідченішою командою української еліти. До Біскупа, Яворського і Рудницького, кожному з яких було суттєво за 30, додалися 33-річні Автанділ і Таріел Капанадзе…

– Брати розуміли один одного добре настільки, що могли забезпечити результат вдвох. Їхні ювелірні передачі одне на одного принесли нам десятки голів. Прихід Капанадзе став для «Ниви» величезною знахідкою. У них поєдналося безліч складових – досвід, майстерність, техніка, інтелект. Секретів у футболі для Таріела з Автанділом не існувало. Хіба-що швидкість з віком почала згасати. Але її брати компенсували іншими рисами.

– Чув, що під час зазвичай дуже виснажливих зимових зборів Капанадзе іноді уникали максимальних навантажень. Мовляв, поболює гомілкостоп, стегно, коліно. Іншими словами, берегли себе. А потім, в офіційних поєдинках виглядали поміж інших найсвіжішими…

– Начальник команди Ігор Бабінчук іноді навіть говорив Яворському: «Залиш їх уже в спокої, не ганяй стільки. Їх треба, неначе нову копійку, лише на ігри випускати. Свій гол вони заб’ють завжди. Готуй братів в економ-режимі». Втім, при Ігореві Петровичі сачконути було складно. Якщо всі працювали, то всі. Зокрема й брати. На тренуваннях вони завжди викладалися добросовісно. Хоча на зборах Капанадзе, звичайно, було важко, адже доводилося виконувати чималий об’єм бігової роботи.

Взагалі, Автанділ з Таріелом за характером люди надзвичайно добрі, скромні, не здатні на неприємні каверзи. При потребі вони завжди йшли назустріч, допомагали.

Ігор Біскуп: Про який футбол мова, коли люди випускали на поле вірменина-шашличника? - изображение 7

Таріел Капанадзе та Ігор Біскуп

 

– Існує думка, що через навантаження Яворського достроково завершив кар’єру перспективний колись нападник Василь Демидяк, а Олег Ящук переніс чимало операцій…

– Що навантаження були дуже серйозними, приховувати не стану. Особливо запам’яталися збори в Словаччині з їх безкінечними кросами, а також «стрейчами», коли довгі відрізки чергувалися з короткими. Попри те я б не сказав, що то були навантаження нелюдські. Я у своїх 35-37 витримував. Якби відчував, що не вистачає сили чи за когось гірший, то дав би собі спокій вже тоді. Стосовно молодих Демидяка і Ящука, то, можливо, у них був гірше загартований організм. Хоча не сказав би, що школа Яворського не пішла Олегові на користь. Зрештою, й команда в цілому виглядала при Ігореві петровичі з фізичної точки зору добре.

– Брати Капанадзе були режимниками. Зате Андрія Кураєва таким не назвеш. Парафіяни головної греко-католицької святині Тернополя досі з жахом згадують один з Великоднів у середині 90-х і п’яного молодика, котрий під час служби приставав до отців…

– Зараз би його назвали донецьким сепаратистом, але тоді такого словосполучення ще не знали (сміється). Андрій – то специфічна особистість.

– Останнім для Кураєва, а також для Панкратьєвса у складі «Ниви» матчем стала зустріч з «Шахтарем», яку тернополяни за дивних обставин програли вдома 1:4…

– У мене той матч також викликав підозри. Але замішаний у цих справах не був, тому суджу лише зі здогадок і балачок. Після гри були дуже неприємні розбірки, про які не хочеться згадувати й досі. Хочу, щоб таких матчів було якомога менше. Прикро, коли люди грають поряд і про щось за спиною домовляються.

– Панкратьєвс начебто відразу після гри сів на «Волгу» і поїхав прохати допомоги безпосередньо у Григорія Суркіса…

– Не знаю, до кого він їхав, але більше його в Тернополі не бачили. Також неприємності за підсумками тієї гри були з Валентином Грегулем.

– Ви свою кар’єру теж збиралися завершити значно раніше, ніж то сталося насправді. Щоправда, обійшовшись без підводних каменів.

– Навіть встиг у 40-річному віці зіграти прощальний матч. Зустрічалися з «Чорноморцем». Я вийшов з капітанською пов’язкою, а невдовзі після того як наприкінці матчу реалізував пенальті, був замінений. Вболівальники провели мене овацією, однак обставини склалися так, що навіть тодішній президент клубу Олександр Кривий прохав мене, щоб виходив і тягнув молодь за собою. Погоджувався, хоча й триматися в тонусі ставало щораз важче. Доводилося ретельніше розминатися. Ніхто не знає власного організму ліпше за самого себе.

Ігор Біскуп: Про який футбол мова, коли люди випускали на поле вірменина-шашличника? - изображение 9

Ігор Біскуп прощається з футболом. Виявилося, що зарано

 

До того ж під час розминки я враховував ще й певні забобони. Мав декілька варіантів руханки. Якщо команда виграла – повторюю використаний перед минулою грою комплекс вправ і наступного разу. Програли – згадую другий варіант. Але загалом сильно забобонним себе б не назвав.

– Проте найважче залишатися, мабуть, було з моральної точки зору. З середини 80-х і року до 1998-го «Нива» вдома програвала вкрай рідко. Зате з часом тих невдач ставало щораз більше…

– Залишався у грі з вірою, що ситуація повинна виправитися. Проте поразки на кшталт 0:7 «Шахтарю» чи 3:7 від «Динамо» у Тернополі сприймалися надзвичайно болісно. Навіть за умови, щона поле в тих іграх не виходив. У моїй кар’єрі був лише один такий матч. У 1995-му, коли поступилися 1:6 вдома запорізькому «Металургові». Навіть не знаю, що тоді з нами трапилося. Відразу скажу, що нікого не підозрюю, адже у тій зустрічі, здається, все було чисто. Не думаю, що там сталася підстава. Мишко Дем’янчук тоді навіть відкрив рахунок. Але швидко пропустили у відповідь, побігли в атаку, а отримували голи у свої ворота. Мабуть, раз стільки пропустили, не обійшлося без огріхів тактичного характеру і недотримання ігрової дисципліни.

– Згодні, що символом падіння «Ниви» стало засилля команди грузинськими леґіонерами?

– Що занадто, то нездраво. В «Ниві» були справді хороші грузини. Крім братів Капанадзе, то Автанділ Ґвіанідзе, трохи допоміг Каха Дґебуадзе, епізодами непогано виглядав Автанділ Сихарулідзе. Про решту навіть нічого згадувати.

– На мій погляд, окремі персонажі взагалі були комічними.

– Безперечно. Навіщо вони нам були, особливо тут, у Галичині? Люди ж навіть на футбол перестали ходити. І я їх не засуджую. В футбол по блату не грають, але деякі люди в нашому клубі хотіли, щоб саме так і було.

– Українці в тій команді відчували себе ущемленими?

– Що було не по собі – точно. То ж ненормально, коли півкоманди грузинів. Має бути якесь самолюбство.

Ігор Біскуп: Про який футбол мова, коли люди випускали на поле вірменина-шашличника? - изображение 10

Матвій Николайчук, Ігор Біскуп, Автанділ Ґвіанідзе

 

– «Ниву тоді тренував Валерій Богуславський. Керівництво клубу розповідало йому, кого ставити до складу, а кого ні?

– Не буду приховувати – так. То дуже неприємно, але так було. Коли сидиш на тренерській лаві, а тобі з трибуни по телефону розповідають, які треба проводити заміни, відчуваєш себе неповноцінним. Я ж то уже на собі відчув, коли став спершу виконувачем обов’язки, а потім і повноцінно головним тренером у 2001-му. Власне, не витримавши такого ставлення, змушений був піти. Важко змиритися, коли далекі від футболу люди розповідають, кого ти повинен ставити і як маєш грати.

– Чув на власні вуха, що іноді то було не лише нав’язування власної думки, а спроби пограти на емціях футболістів.

– Згадайте ще, як випустили на поле в матчі проти «Динамо-2» в першій лізі вірменина, котрий до того смажив шашлики (мова про Норіка Ґеворкяна, нинішнього президента Федерації греко-римської боротьби міста Києва – авт.). Люди посперечалися, що той заб’є гол і запустили на поле абсолютного новачка, який у футбол на професійному ріні не грав ніколи. Про яке досягнення результату може йти мова? Вболівальники приходять дивитися футбол, а замість того у них на очах розігрують спектакль.

 

Різне було. Пригадую сезон-2009/2010, коли ми повернулися в першу лігу. Взимку, в період, коли мали збирати команду, президент клубу Степан Рубай каже: «Ігоре, становище скрутне. Можливості фінансувати не маю». «Добре, – відповідаю. – Зберу команду своїми силами, що зможу, те й зроблю». Впродовж усієї зими в Тернополі стояли люті морози, умов для роботи не було. Бігали на майданчику, ходили в тренажерний зал. Звичайно, про досягнення результату не могло бути й мови. Головне, що «Нива» тоді зберегла свій статус.

 

Втім, зіграли вже навесні вдома внічию з бурштинським «Енергетиком». Наступного дня Рубай разом із нині покійним співвласником клубу Олегом Садовським кажуть: «Зайди в сауну, яка знаходиться на стадіоні. Є розмова». Приходжу, а там вже сидять Едуард Павлов та Костянтин Лемішко. «Ми подумали, – говорить Рубай, – що в тебе не виходить. Треба змінити тренера». «Я зрозумів, – відповідаю. – Коли був сніг, сльота і багнюка, тоді був потрібен Ігор Іванович. Зараз зазеленіла травичка – можна й виганяти». Розвернувся і пішов.

З Павловим на чолі команда продала купу матчів і знову в класі понизилася. Наша з Віктором Ряшком робота була зведена нанівець. При цьому Рубая я не звинувачую. Він набрав кредитів з вартістю долара п’ять гривень, тоді як невдовзі курс «підріс» до восьми. В такий час не до команди.

Ігор Біскуп: Про який футбол мова, коли люди випускали на поле вірменина-шашличника? - изображение 11

– Втретє у «Ниву» ви повернулися вже тоді, коли команда була в другій лізі.

– Клуб знову перейшов до Автанділа Мдінарадзе. «Завдань жодних, – сказав Автанділ Мамійович. – Ось тобі молодь 17-18 років». Звичайно, досягти результату не міг при всьому бажанні. Якраз початок другого кола чемпіонату-2011/2012, ні дозаявити, ні відзаявити футболістів ми не встигали. Усі гравці, які змогли, нас залишили. Звичайно, ми майже всі матчі програли. То вже коли за «Ниву» взявся тодішній голова Тернопільської ОДА Валентин Хоптян, ситуація змінилася. Запросили Ігоря Яворського, кваліфікованих футболістів рівня братів Баранців і невдовзі знову була перша ліга.

– Коли ви залишили «Ниву» на почтатку 2000-х вперше, то опинилися в Англії. Правда, що займалися там не лише футболом, а й мали інші підзаробітки?

– Ні. Мене до Англії покликав знайомий з Тернополя Сашко Салій. Запропонував стати граючим тренером футзальної команди з Лондона. Ми туди разом з іншими колишніми гравцями «Ниви» Мишком Дем’янчуком, Валиком Грегулем та Ігорем Сушком подалися. Крім того, були гравці з країн Балтії, грузини. Салій створив команду з назвою USSR. Річ у тім, що Сашків батько був комуністом, звідси й назва. Що мені було говорити?

 

Так чи інакше, в Лондоні ми виграли зональні змагання, а потім поїхали на фінал до Шеффілда. Перемогли й там, ставши чемпіонами Англії серед любителів. Приємний був досвід. Адже всі люди були граючими, з чималим досвідом за спиною. Усі вони цінували саму нагоду пограти на цьому рівні. Молодші за віком проявили себе настільки, що їх потім запросили у професійні футзальні клуби Англії, котрі виступали в другому чи третьому дивізіонах.

 

Мене у 42-річному віці, звісно, не кликали нікуди, тому тренував одну команду, а паралельно виступав у колективі так званої турецької ліги, турнірі, організованому турецькою діаспорою Англії. Для мене то була подвійна користь, адже президент цієї команди мав свою фірму і взяв мене до себе на роботу. За тренерську діяльність отримував 2 500 тисячі фунтів. Можливо, для місцевих гроші невеликі, але я був задоволений. За ті чотири роки, впродовж яких знаходився на Туманному Альбіоні, англійською володів вже доволі непогано. Думаю, ще рік-другий і мовних труднощів не відчував би взагалі.

Ігор Біскуп: Про який футбол мова, коли люди випускали на поле вірменина-шашличника? - изображение 12

– Син Андрій, з яким ви встигли навіть вийти на поле в офіційному матчі, теж їздив до Англії з вами?

– Ні, він намагався проявити себе в українському чемпіонаті. Після «Ниви» якийсь час знаходився в комсомольському «Гірнику-Спорті», був на оглядинах в «Олександрії», потім знову повернувся до тернополя. Проявити себе повною мірою Андрієві завадили травми.

– Лише вони?

– На мою думку, синові не вистачило впертості, бажання, завзятості. Бо мені хотілося взяти від спорту не лише задоволення, а й чогось добитися. Доводилося чимось жертвувати. Тому волів ліпше поспати, ніж піти на дискотеку. Знав, що треба режимити. Так чи інакше, мені приємно, що дочекав у футболі часу, щоб вийти на поле в одному матчі разом із сином. Але поряд з тим шкодую, що Андрій у футболі розкритися так і не зміг. Та сталося як сталося.

 

Розумієте, коли я бачив, що син слабший за когось із конкурентів, то теж залишав його в резерві. Хоча при мені Андрій найчастіше грав. Він відчував відповідальність і старався, тому особливих претензій у мене не було. В інших тренерів був свій погляд. Я їх не засуджую.

– Андрій – не єдина дитина у вашій сім’ї. Є ще донька.

– Іра, їй 32. Обоє дітей подарували мені по внукові. Радію, бо не дарма ж кажуть, що Бог нагороджує внуками хороших людей. Матвій і Єва – то наше спільне щастя. Та й взагалі вважаю себе дуже щасливою людиною. Дружина у мене просто унікальна. З першої половини 80-х й понині Надя не пропустила жодного домашнього матчу за нашою участю. Починаючи з 1982-го, коли прийшла на матчі фіналу команд колективів фізкультури, будучи вагітною з Андрієм. Ще тоді помітив, що Надя любить яблука. Нині її смаки передалися внучці.

 

«Коли на поле виходив ти, я була спокійна, – казала. – А коли грати мав Андрій, хвилювалася». Звичайно, як матір за дитину вона вболівала більше. Жартую, бо насправді дуже вдячний дружині за те, що підтримує мене протягом усього життя. Навіть коли мав їхати до Англії, то сказав: «Поїду тільки в тому разі, якщо будемо разом». Діти вже виросли, тому Надя погодилася.

Ігор Біскуп: Про який футбол мова, коли люди випускали на поле вірменина-шашличника? - изображение 13

– Колись на прес-конференції після одного з матчів його «Десни» з «Нивою» в період чергової кризи тернополян тренер чернігівців Олександр Рябоконь сказав: «Нива» помирала вже стільки разів, що я не вірю, що це колись станеться». Невже таки станеться?

– Не хотів би в це вірити, але існує лише один відсоток зі ста, що станеться диво. Хочеться на нього сподіватися.

– У тому, що «Нива» може щезнути, винні канадські інвестори із львівськими коріннями?

– Мабуть, зокрема й вони. Хоча причин безліч і не про всі нині доречно говорити. Бодай через те, що надія вмирає останньою. Цій команді я віддав понад півжиття і не хотілося б, щоб на тому усе завершилося.

 

Фото автора і з особистого архіву нашого гостя

Хочете повідомити нам свою новину? Пишіть на електронну адресу tenews.te.ua@gmail.com. Слідкуйте за нашими новинами в Твіттер, долучайтеся до нашої групи і сторінки у Фейсбук, підключайтеся до каналу Телеграм.

Джерело: Новини Тернопільщини
Коментарі





Опілля квас ціни iPhone 14 Pro в Одесі, Україна
Статті
Інтерв'ю
“Це те місце, де я повинен бути”: історія бізнесмена, який переїхав з Гонконгу до Кременця
20:11, 18 Квітня, 2024

“Це те місце, де я повинен бути”: історія бізнесмена, який переїхав з Гонконгу до Кременця

Блоги
Найбільше читають: