Християни східного обряду сьогодні, 5 квітня, святкують Вербну неділю

05.04.2015 23:07   Джерело: ТВ-4
Опубліковано : Тарас Савчук

Сьогодні у християн східного обряду – Вербна неділя – остання перед Великоднем. Це свято ще називають Входом Господнім до Єрусалиму. Вранці у храмах урочисто освячували вербові гілки. На Вербну неділю жартівливо б’ють одне одного свяченою вербою, примовляючи: «Не я б’ю – верба б’є, за тиждень Великдень. Уже недалечко червоне яєчко!» 

 

Його виникненню послужили біблійна історія в’їзду Ісуса до Єрусалима на віслюкові. Напередодні він зробив диво – воскресив праведного Лазаря. Звістка про це швидко рознеслася, і багато хто увірував у Христа. Коли наступного дня Ісус в’їжджав до міста на віслюку, безліч людей вітали Його як царя. Вонивстеляли його шлях пальмовими гілками. В Єрусалимі й досі збереглася «Пальмова вулиця», названа на честь цієї події.

 

В Україні та в країнах, де пальма не є типовою рослиною, свято має народну назву Вербна неділя (Квітна, Шуткова, Баськова, Неділя ваїй), бо пальмові гілки замінили на гілки верби. Це у християн – серед дванадцяти найбільших.

 

Незважаючи на те, що триває Великий піст, сьогодні дозволено послаблення в їжі. Наприклад, можна споживати страви з риби. Після Вербної неділі настає Страсна седмиця – найсуворіший тиждень Великого посту, який завершується святкуванням Великодня.

 

Українці дуже шанують свячену вербу. Вважають, що гріх топтати ногами освячені гілки, тому навіть найдрібніші гілочки, якщо вони залишилися після освячення, палили, щоб вони не потрапили під ноги. А освячені вербові гілки встромляють за образи та зберігають протягом року до наступних Великодніх свят.


Хочете повідомити нам свою новину? Пишіть на електронну адресу tenews.te.ua@gmail.com. Слідкуйте за нашими новинами в Твіттер, долучайтеся до нашої групи і сторінки у Фейсбук, підключайтеся до каналу Телеграм.
Джерело: ТВ-4