20 лютого. Цей день в історії Тернопілля

Опубліковано:
20 Лютого, 2015

Сторінками історії: 1905 – народився письменник Улас Самчук, 1919 – в Тернополі випустили місцеві гроші, 2014 – загинули Герої України Устим Голоднюк, Ігор Костенко, Василь Мойсей, Назарій Войтович.

20 лютого 1888 року – в Тернополі народився український композитор, піаніст, музичний критик, педагог, диригент, організатор музичного життя Василь Бавінський. Визначний представник української музичної культури XX століття.

 

20 лютого 1895 року – в Рудниках Підгаєцького району народився хорунжий Легіону УСС, діяч періоду УНР, співробітник Галревкому, радянський працівник, заступник наркома земельних справ СРСР Федір Палащук (Конар). За сфабрикованим звинуваченням розстріляний 12 березня 1933 р. у Москві.

 

20 лютого 1905 року – у с.Дермань Рівненської області народився український письменник, журналіст і публіцист, редактор, член уряду УНР у вигнанні Улас Самчук.  У 1913 році, коли Уласові Самчуку було вісім років, сім’я переїхала в село Тилявку Кременецького повіту. Навчався у  Кременецькій українській мішаній приватній гімназії імені Івана Стешенка. У літературній творчості Самчук був літописцем змагань українського народу протягом сучасного йому півстоліття. У найвидатнішому творі Самчука — трилогії «Волинь» виведений збірний образ української молодої людини кінця 1920-х — початку 1930-х pp., що прагне знайти місце України у світі й шляхи її національно-культурного й державного становлення. Ідейним продовження «Волині» є повість «Кулак», роман-хроніка «Юність Василя Шеремети». У романі «Марія» відтворена голодова трагедія українського народу на центральних і східноукраїнських землях 1932–1933, у романі «Гори говорять» – боротьба гуцулів з угорцями на Закарпатті. У незакінченій трилогії «Ост» зображена українська людина та її роль у незвичайних і трагічних умовах міжвоєнної й сучасної підрадянськоїї дійсності. Темами останніх книг Самчука є боротьба УПА на Волині. Письменник помер у Торонто 9 липня 1987 р.

 

20 лютого 1919 року – в Тернополі випустили місцеві гроші – бони по 20 гривень (на фото), які були підписані міськими очільниками Семеном Сидоряком та Станіславом Чикалюком і ходили нарівні з австрійськими кронами.

 

20 лютого  1945 року –  засідка роя з сотні ВО-3 УПА-Захід «Лісовики» в селі Заставці Монастириського району Тернопільської області. Знищені з відстані 80 метрів 5 із 15 радянських активістів, у т.ч. голова райвиконкому і начальник райвідділу НКВС.

 

20 лютого 1943 року – у Чорткові, за постачання харчів для УПА, розстріляно симпатиків ОУН Матвія Лазарука, Івана Приймака, Юрія Полевого, Василя Стадника.

 

20 лютого 1950 року – в с.Бариш Бучацького району народився український поет, журналіст Ярослав Бенза. Лауреат премії імені Іванни Блажкевич. Навчався у Львівському університеті, здобув фах журналіста 1972 року. З 1974 року працював у Тернопільській обласній телерадіокомпанії. Друкував вірші у часописах «Україна», «Барвінок», «Тернопіль», у колективному збірнику «Богословень» та інших виданнях. Автор поетичної збірки для дітей «Чарунки». Похований на Микулинецькому цвинтарі Тернополя.

 

20 лютого 1959 року – смт.Микулинці Теребовлянського району народився український журналіст, режисер Володимир Андрії́шин.

 

20 лютого 1968 року – у Мюнхені (Німеччина) помер офіцер полку УСС та УГА, письменник, діяч «Просвіти», публіцист, автор творів про національно-визвольні змагання 1914—1940 рр. Максим (Максиміліан) Брилінський. Уродженець Тернополя.

 

20 лютого 2014 року – під час подій Революції Гідності на київському Майдані загинули уродженці Тернопільщини Устим Голоднюк, Ігор Костенко, Василь Мойсей, Назарій Войтович. Всім їм посмертно присвоєно звання Герой України.

 

Хочете повідомити нам свою новину? Пишіть на електронну адресу tenews.te.ua@gmail.com. Слідкуйте за нашими новинами в Твіттер, долучайтеся до нашої групи і сторінки у Фейсбук, підключайтеся до каналу Телеграм.

Джерело: Новини Тернопільщини
Теги: #дата, #день, #календар, #новини тернопільщини, #новини тернополя, #тернопіль, #тернопільські новини
Коментарі

Опілля квас ціни iPhone 14 Pro в Одесі, Україна
Статті
Інтерв'ю
“Це те місце, де я повинен бути”: історія бізнесмена, який переїхав з Гонконгу до Кременця
20:11, 18 Квітня, 2024

“Це те місце, де я повинен бути”: історія бізнесмена, який переїхав з Гонконгу до Кременця

Блоги
Найбільше читають: