2 березня. Цей день в історії Тернопілля

02.03.2015 09:40   Джерело: Тернополяни
Опубліковано : Тарас Савчук

Борис Демків, Володимир Вихрущ, Іванна Блажкевич, Микола Костенко, другий ряд Володимир Хома, Богдан Савка, Богдан Пастух, серпень 1976 року. Фото: 100krokiv.info

популярне

За добу на Тернопільщині 5 разів гасили пожежі в екосистемах

Гірка новина: на фронті загинув Герой з Тернопільщини, який був нагородженим «Золотим хрестом»

Сторінками історії: 1876 – народився вчений, історик, публіцист, письменник Мирон Кордуба. 1977 – померла українська дитяча письменниця, уродженка Іванна Блажкевич.

 

2 березня 1876 року – вс.Острів Тернопільського району в родині греко-католицького священика народився вчений, історик, публіцист, письменник Мирон Кордуба. Він є автором численних праць з історії, історичної географії та середньовічної України. З-під пера М. Кордуби вийшло багато статей та рецензій на українські історичні та історико-географічні теми. 2 травня 1947 р. Мирон Кордуба помер. Похований на Личаківському цвинтарі у Львові.

 

2 березня 1884 року – в с.Великий Говилів Теребовлянського району народився український адвокат, громадський діяч Василь Бабій. Від груд­ня 1918 року - командир артилерійської батареї, полку УГА. 1920-1930 рр. - адвокат у Копичинцях, голова повітового «Лугу», директор філії «Українбанку». В період німецької окупації працював у Чорткові, під час формування української дивізії «Галичина» - уповноважений її військової управи в повіті. 1944 ви­їхав у Німеччину, потім - у Канаду. Один із організаторів написання історії Копичинецького повіту. Помер в 1977 році в м.Торонто, Канада.

 

2 березня 1940 року – Раднарком СРСР прийняв постанову про виселення з районів Західної України і Західної Білорусі членів сімей усіх поміщених у табори і в'язниці з числа польських військових і службовців, членів "контрреволюційних організацій", а також біженців із зайнятої німцями території Польщі, які виявляли бажання виїхати з Радянського Союзу.

 

2 березня 1945 року - бій сотні ВО-3 УПА-Захід командира «Байди» з НКВС на хуторах Ліщина в с.Загір’я тодішнього Заложцівського району. Загинув у бою 15-річний вояк УПА Микола Чернецький та ройовий Дмитро Слотюк.

 

2 березня 1947 року - в с.Покропивна Козівського району  група підпільників вступила в бі1 групою емдебістів, очолюваною начальником райвідділу МДБ Порфір’євим. Унаслідок бою він та один  рядовий боєць – убиті, 4 інші були важко поранені і по дорозі до райцентру вмерли. З боку підпільників важко поранений повстанець «Сивий», щоб не потрапити до рук ворога, застрелився.

 

2  березня 1950 року - у с.Кобиллі Збаразького р-ну народився журналіст, публіцист, член НСЖУ, автор книг «История Койгородского края» (Комі АРСР, 1989), «Так поставало Тернопілля» (Т., 2001), низки наукових та публіцистичних статей в українській та зарубіжній періодиці Григорій Грещук.

 

2 березня 1950 року – емдебісти заарештували підпільного греко-католицького священика, культурно-просвітницького діяча, уродженця с.Доброводи Збаразького району о.Євгена Алиськевича. Депортований у с.Дюбіно Томської області (нині РФ). 1963 повернувся у Тернопіль. Працював у ЖЕКу  та школі ДТСААФ, служив у підпільній УГКЦ. Помер 1980 року.

 

2 березня 1977 року – в с.Денисів Козівського району померла українська дитяча письменниця, уродженка Іванна Блажкевич (на фото). У вересні 1939 року обиралась депутатом Народних Зборів Західної України. До останніх днів життя вона працювала на літературній ниві: Вийшли з друку її збірки «Подоляночка», «Прилетів лелека», «Чи є у світі щось світліше», «Прилетіла ластівочка». Іванна Омелянівна Блажкевич - автор спогадів про Івана Франка, Ольгу Кобилянську, Василя Стефаника, Тимофія Бордуляка, О. Вітошинського, Павла Думку, Корнила Устияновича, Олену Кульчицьку. Збирала пісні, афоризми, етнографічні матеріали. Була ініціатором створення Денисівського краєзнавчого музею. Померла Іванна Блажкевич 2 березня 1976 р. в рідному Денисові.

 

2 березня 1991 року – уродженця м.Козова о.Маркіяна Трофим'яка висвячено на єпископа Римо-Католицької Церкви з титулярним осідком в м.Аузія. Призначено Львівським єпископом-помічником. Згодом став Луцької діє цезії РКЦ. З 2012 року – на емеритурі.

 

2 березня 2006 року – в Тернополі помер український журналіст, письменник, фольклорист Іван Гермаківський. Працював редактором районної газети, заступником і редактором Тернопільського обласного часопису «Вільне життя», власним кореспондентом «Сельской жизни»,  у редакції Обласної Книги Пам'яті. Автор численних публікацій у періодиці, збірок нарисів та романів.

 

2 березня 2014 року - головою Тернопільської обласної адміністрації призначено Олега Сиротюка. Працював на цій посаді до 18 листопада 2014 року.

 

2 березня 2014 року - депутати Тернопільської обласної ради прийняли звернення з приводу суспільно-політичної ситуації в Україні закликавши громадян зберігати спокій, неухильно та чітко виконувати рішення керівництва держави та РНБО. Власників закладів торгівлі та аптек закликали утриматися від підняття цін на продукти першої необхідності та медикаменти.

   

 


Хочете повідомити нам свою новину? Пишіть на електронну адресу tenews.te.ua@gmail.com. Слідкуйте за нашими новинами в Твіттер, долучайтеся до нашої групи і сторінки у Фейсбук, підключайтеся до каналу Телеграм.
Джерело: Тернополяни  

Коментарі