Скільки заживає рана після видалення зуба мудрості

Опубліковано:
6 Лютого, 2024

Зуби мудрості – це останні корінні зуби, які прорізуються, як правило, в кінці підліткового віку – на початку 20-х років. Вони часто стискаються або прорізуються лише частково через брак місця в щелепі. Видалення зубів мудрості є дуже поширеним явищем, особливо якщо вони зруйновані або зміщені. Для повного видалення зуба мудрості хірург-стоматолог повинен розрізати ясна і видалити фрагменти кістки і зуба. Видалення неминуче залишає після себе рану в яснах, де був видалений зуб. Правильний догляд і гігієна порожнини рота можуть допомогти цій рані швидше і комфортніше загоїтися після видалення зуба мудрості. Вжиття заходів для підтримання чистоти та сприяння згортанню крові може значно пришвидшити відновлення після процедури видалення зуба мудрості.

Хронологія загоєння: Чого очікувати, коли місце вилучення заживає

Одразу після видалення в лунці, звідки був видалений зуб, утворюється кров’яний згусток. Це важливий перший крок у процесі загоєння. Кров’яний згусток діє як захисний шар над відкритою раною. Він забезпечує основу для росту нових тканин і кровоносних судин.

Протягом наступних кількох днів згусток поступово замінюється грануляційною тканиною. Ця грануляційна тканина містить колаген і нові кровоносні судини, які заповнюють порожнє гніздо. Коли грануляційна тканина збільшується, вона повільно покривається клаптями м’яких тканин. Ця нова м’яка тканина закриває клапті ясен над місцем видалення.

У більшості пацієнтів повне загоєння лунки триває від 7 до 10 днів. Однак цей термін може змінюватися в залежності від декількох факторів:

 • Складність видалення – чи був пошкоджений зуб? Чи потрібно було видаляти велику кількість кістки? Більш складні видалення часто потребують більше часу для повного загоєння.
 • Загальний стан здоров’я – Такі захворювання, як діабет, можуть сповільнити процес загоєння.
 • Звички – куріння звужує кровоносні судини, що затримує загоєння.

Правильний догляд та гігієна порожнини рота мають вирішальне значення після видалення зуба мудрості:

 • Використання марлі для прикушування і притискання допомагає стабілізувати кров’яний згусток.
 • Уникайте дуже гарячої або гострої їжі, яка може подразнити рану.
 • Обережне полоскання ротової порожнини солоним розчином допомагає підтримувати її в чистоті.
 • Прийом призначених лікарем знеболювальних препаратів та антибіотиків запобігає інфікуванню та усуває дискомфорт.

Ретельний догляд і дотримання післяопераційних інструкцій стоматолога можуть сприяти швидшому загоєнню після видалення зуба мудрості.

Ускладнення, які можуть виникнути під час загоєння

Хоча у більшості випадків місця видалення зубів мудрості заживають без ускладнень, деякі пацієнти можуть зіткнутися з певними ускладненнями, які подовжують терміни загоєння. Потенційні проблеми, на які слід звернути увагу, включають

 • Суха лунка – виникає, коли згусток крові передчасно витісняється з лунки, оголюючи кістку і нерви. Це може бути дуже боляче і затягує загоєння. Найчастіше трапляється при нижніх екстракціях.
 • Інфекція – бактерії можуть потрапити у відкриту лунку і викликати інфекцію. Ознаки включають набряк, біль, неприємний смак і лихоманку. Можуть бути призначені антибіотики.
 • Парестезія – це пошкодження нерва, яке може виникнути під час видалення, якщо травмується нервовий корінець. Це може викликати тимчасове або постійне оніміння або поколювання в губах, яснах або язиці.
 • Кровотеча – деяка кровотеча після видалення зуба є нормальним явищем, але надмірна кровотеча, яка не зупиняється, може вимагати негайної уваги та допомоги.
 • Фрагменти кісток/зубів – невеликі фрагменти кісток або коренів зубів іноді залишаються в лунці, що може затримати загоєння. Для їх видалення може знадобитися подальше хірургічне втручання.

Будьте пильними після видалення і повідомляйте свого щелепно-лицьового хірурга про будь-які тривожні симптоми. Своєчасне лікування може запобігти ускладненням і забезпечити належне закриття рани.

Висновок

Загоєння місця видалення зуба мудрості відбувається поетапно, починаючи з утворення захисного кров’яного згустку і закінчуючи повним закриттям м’яких тканин. У більшості людей рана повністю заживає протягом 7-10 днів після видалення.

Загальний термін може змінюватися залежно від багатьох факторів, таких як складність хірургічного втручання, стан здоров’я та спосіб життя пацієнта. Правильний догляд після операції є ключем до швидшого одужання – дотримання рекомендацій стоматолога, таких як прикусний тиск за допомогою марлі, дбайливе полоскання, знеболення та уникнення подразників.

Хоча тканина ясен може закритися над лункою протягом тижня-двох, регенерація кісткової тканини триває протягом наступних кількох місяців. Негайно зверніться до стоматолога, якщо вас турбують симптоми або те, як заживає лунка після видалення зуба. За умови належного догляду та гігієни порожнини рота після видалення зуба мудрості, пацієнти можуть розраховувати на чисте та комфортне загоєння рани після видалення.

Хочете повідомити нам свою новину? Пишіть на електронну адресу tenews.te.ua@gmail.com. Слідкуйте за нашими новинами в Твіттер, долучайтеся до нашої групи і сторінки у Фейсбук, підключайтеся до каналу Телеграм.

Джерело: Новини Тернопільщини
Теги: #новини тернопільщини, #новини тернополя, #тернопіль, #тернопільські новини
Коментарі

Опілля квас ціни iPhone 14 Pro в Одесі, Україна
Статті
Інтерв'ю
Макс Кідрук: “Я не песиміст, а реаліст…”
15:14, 11 Квітня, 2024

Макс Кідрук: “Я не песиміст, а реаліст…”

Блоги
Найбільше читають: