Мандрівна студія «ПереФарбованого лиса»: переграємо українську класику

12.10.2023 09:00   Джерело: TeNews
Опубліковано : Марта Сахно

В умовах війни в багатьох українців загострилось прагнення дослідити власну ідентичність, що пробудило цікавість до української історії і літератури. Різноманітні youtube-канали, лекторії і книжкові клуби жваво відгукнулись на цей запит. 

Авторки подкасту «ПереФарбований лис» освітянка Валентина Мержиєвська і психологиня Марія Діденко також вже кілька років перечитують твори українських класиків, досліджуючи світогляд і поведінкові моделі українців, описані в літературних творах. А нещодавно винайшли новий формат взаємодії з творами. Дівчата пропонують не лише обговорювати прочитане, а переграти сюжети української класики. Ігрова студія має більш динамічний формат, який, до того ж, дозволяє долучити навіть тих, хто ще не встиг прочитати самого літературного твору.

І подкаст, і ігрова студія спрямовані на те, щоб:

 • розвіювати стереотипи щодо української літератури, які склались в часи її вивчення в школі;
 • надихати перечитувати українську класику в дорослому віці;
 • надавати вчителям інструменти для обговорення складних творів, враховуючи психологічні та емоційні потреби учнів;
 • пробуджувати інтерес до авторів літературних творів, а також до історичного контексту їх написання;
 • виявляти в літературних творах зразки поведінки, властиві українцям, усвідомлювати їх і вирішувати, що з цього варто передавати наступним поколінням, а від чого варто відмовитися;
 • досліджувати існуючі світоглядні установки, як-то прагнення свободи чи ставлення до освіти тощо. Виявляти теми, над якими варто поміркувати, щоб сформувати власний світогляд. 

Наразі авторки розробили 4 навкололітературні гри з різними механіками і провели кілька пробних ігор у Києві. І вже восени, за сприяння Українського інституту книги, вирушають з мандрівною студією по 7 містах України  —  поділитися цією знахідкою. 

Наразі розроблені такі види ігор: 

 • рольова гра за «Кайдашевою сім’єю» Івана Нечуя-Левицького;
 • гра-медитація на тему вигорання і відновлення за «Intermezzo» Михайла Коцюбинського;
 • гра типу «Мафія» за романом Панаса Мирного «Хіба ревуть воли, як ясла повні?»; 
 • буріме за віршами українських поетів.

 Про те, як влаштована студія, можна прочитати в матеріалі на Читомо: «Література за межами шкільних стін — від клубів до екскурсій» і у статті на «Рубриці» 

Міста, які планують відвідати ведучі мандрівної студії:

 • 14 жовтня, Львів
 • 15 жовтня, Тернопіль 
 • 21-22 жовтня, Вінниця
 • 4 листопада, Кропивницький
 • 11 листопада, Харків
 • 12 листопада, Полтава 
 • 18 листопада, Івано-Франківськ. 

Проєкт має просвітницький характер. Участь в іграх безкоштовна, але з обов’язковою реєстрацією.  

Стежити за розкладом ігор можна в соцмережах подкасту: в instagram @repainted.fox та facebook ПереФарбований лис. 

Про проєкт 

Подкаст «ПереФарбований лис» виходить в ефір з квітня 2021 року і вже налічує майже 100 випусків, з них понад 60  —  основних, з обговоренням літературних творів, і понад 30  —  бонусних випусків з цікавими гостями.

Слухати подкаст можна на різноманих подкаст-платформах: https://linktr.ee/repainted.fox.podcast 

У 2023 році «ПереФарбований лис» виграв у конкурсі культурно-мистецьких проєктів від Українського інститут книги, спрямованих на організацію і проведення заходів з  промоції читання, у категорії «Створення тренду читання як дозвілля, читання для навчання», згідно з яким і реалізує мандрівну студію навкололітературних ігор. 

Валентина Мержиєвська  —  освітянка, з 2011 року є співзасновницею і очільницею альтернативної школи БеркоШко, а з 2022 також ГО «Валентність Переосмислення», яка створює різноманітні освітні проєкти з розвитку культури пам’яті. Зокрема: меморіал русифікації Лінгвоцид linguicide.in.ua, матеріали до пам’ятних дат MemoryCraft, математично-історичний календар Календатика тощо. 

Марія Діденко  —  психологиня, фасилітаторка. У 2018-2022 роках вела групу соціалізації для підлітків, які перемогли рак, від фонду Tabletochki, проводила численні освітні табори комунікативні клуби для дітей та підлітків, лекції з комунікації для вчителів та дорослих, комунікативний клуб для підлітків. З 2021 року працює в Українсько-данському молодіжному домі, курує проект тренінгів-інтенсивів з діалогу та фасилітації «Школа Діалогу». 

Контакти

Комунікаційна менеджерка проєкту:
e-mail: bedrova.fotkina@gmail.com ; тел: +380 95 822 7938 Марина Ніколайчук

Авторки проєкту:
e-mail: repainted.fox@gmail.com

тел: +380 63 261 9343 (також viber, telegram) Валентина Мержиєвська

тел: +380 95 552 1539 (також telegram) Марія Діденко

 


Хочете повідомити нам свою новину? Пишіть на електронну адресу tenews.te.ua@gmail.com. Слідкуйте за нашими новинами в Твіттер, долучайтеся до нашої групи і сторінки у Фейсбук, підключайтеся до каналу Телеграм.
Джерело: TeNews  

Коментарі