«Тернопільводоканал»: чому зросли тарифи, навіщо взяли кредит і чи можна пити воду прямо з крана?

28.01.2022 16:40   Джерело: Тижневик "Номер один"
Опубліковано : Оксана Горобець

Нещодавно у Тернополі розгорівся скандал із платіжками від «Тернопільміськтеплокомуненерго», який досі не вщухає, адже обурені тернополяни категорично відмовляються платити за неіснуюче тепло в місцях загального користування. Проте не теплом єдиним – одразу ж вслід за цією подією містян обурили й ціни за воду, які зросли з 1 січня одразу на 6 гривень за кубометр. І здавалось би, всі очікували подорожчання, але, напевне, не такого.

Нагадаємо, що з 1 січня 2022 року в Тернополі зріс тариф для споживачів централізованого водопостачання та водовідведення. Вартість одного кубометра води і стоків змінювалась востаннє рік тому. Впродовж 2021 року тернополяни платили за ці послуги по 30 гривень. А відтепер – по 36 гривень 70 копійок, пише Тижневик "Номер один".

Із чим пов’язані такі тарифи і чи не коштом тернополян водоканал погашає кредит, який узяв у 2014 році в розмірі 36 мільйонів доларів? На ці та інші запитання нам відповів начальник планово-економічного відділу КП «Тернопільводоканал» Володимир Водовіз.

– Починаючи із серпня 2021 року в Україні суттєво зросла вартість електроенергії для підприємств. До прикладу, ціна для нас була досить високою – 3,50 грн. за одну кіловат-годину, а за грудень вона становила вже 6 гривень. Ринок електроенергії зріс удвічі, відповідно ціна на воду також зросла.

Вартість електроенергії для нас є дуже важливою, адже вона складає майже 40% собівартості води, яку ми постачаємо. У нас підземний водозабір, відповідно, щоби підняти воду зі свердловини (глибиною 40-50 метрів), треба витратити чимало ресурсів та коштів. Також враховуйте, що Верхньоівачівський водозабір знаходиться за 18 км від Тернополя, тому воду потрібно насосами перекачати на цю відстань, плюс очисні споруди й каналізаційні насосні станції, які відводять використану воду з міста, – для цього всього використовується електроенергія, – розповідає Володимир Євстахійович.

– Скажіть, будь ласка, чому все-таки новий тариф на воду в Тернополі найвищий серед усіх сусідніх областей? Приміром, у Львові з 1 січня тариф склав менше 26 гривень за кубометр…

– По-перше, є технічні особливості, особливості рельєфу. В когось підземний водозабір, в інших – поверхневий, з річок. Лише 25% водоканалів України (і наш у тому числі) використовують воду з підземних артезіанських джерел, а от тим, хто бере з річок, не потрібно використовувати електроенергію, щоби підняти воду на поверхню, тому ціна також інша. Окрім того, ми беремо участь у проєкті «Розвиток міської інфраструктури-2» і в нас у тарифі є інвестиційна складова (понад 7 грн. за кожен кубометр у тарифі, – авт.). Тобто ми вкладаємо зараз гроші у великі проєкти, як от станція знезалізнення, яка повинна покращити якість води. І, до речі, у 2022 році ми плануємо ввести її в експлуатацію. Є проєкти, котрі пов’язані з реконструкцією каналізаційних насосних станцій. Частину вже відремонтовано і це дає суттєву економію електроенергії – близько 30%. Також встановлюється система SCADA, яка дозволить моніторити роботу всього обладнання на різних об’єктах.– Що можна зробити для того, аби вода для споживачів стала дешевшою?– Близько 36 гривень вартує тисяча літрів води. Давайте просто порівняємо: в автоматі ж вода коштує приблизно одну гривню за один літр. Якщо наш тариф перевести на літри, то один вартуватиме всього 4 копійки. До того ж є фактори, які не залежать від нашого підприємства, – ціна енергоносіїв, зростання мінімальних зарплат, податків, зборів тощо. Тобто державою здійснюються кроки, при яких підприємство не в змозі знизити ціну, але зі свого боку ми робимо все можливе, щоби хоча б втримати її.

– Ви сказали про станцію знезалізнення, завдяки якій наше місто нарешті забуде про дводенні відключення від води. Але ж декілька років тому Ваше підприємство взяло великий кредит для будівництва цієї станції. На що ж ці кошти було витрачено?

– Сума виділеного нам кредиту становить 36 мільйонів доларів. У міру того, як підрядні організації виконують роботи, ми їх і оплачуємо. Справді, кредит був узятий для будівництва станції, але і проєкти, про які я розповідав вище, теж фінансуються цими коштами. Цей кредит дається на 20 років під дуже низький відсоток – у середньому 1% річних. Ми брали його не лише для будівництва станції, а й для модернізації каналізаційних очисних споруд, реконструкції каналізаційних насосних станцій, заміни деяких мереж водопостачання, водовідведення найскладніших ділянок, найбільш аварійних. Ми повинні розрахуватися за нього до 2033 року.

 

– Яку суму боргу вже повернуто і чи закладено його повернення у тариф тернополянам?


FAKTU ONLINE
Ознака, що людина за 2-3 дні помре. Запам'ятайте це
Вчені кажуть, що існують певні ознаки
ДІЗНАТИСЯ БІЛЬШЕ
– Повторюся, що підняття тарифу відбулося лише через вартість електроенергії. Всі інші показники залишилися на рівні 2021 року. Скажу відверто: стосовно працівників водоканалу не врахували, що з 1 січня змінився прожитковий мінімум і мінімальна заробітна плата. Ми повинні самі утримувати своїх працівників. У нас був період, коли аварійні служби складалися всього із 20 людей, а не 50-ти, які б мали бути у штаті. Тому, можливо, буде ще один перегляд тарифів на водопостачання та водовідведення. Звісно, якщо знизиться ціна на електроенергію, то зростання тарифів не буде…У 2019 році ми почали повертати кредит, але справа в тім, що не всі об’єкти ще закінчили, тому не всією сумою позики ще скористалися. Наразі оплачуємо лише те, що взяли, – близько 15 мільйонів доларів. У рік повинні повертати по 4% від тієї суми, що взяли, ми це успішно виконуємо. Так, повернення закладено у тариф.

– На якому етапі будівництво станції знезалізнення води?

– Корпус уже збудовано. Зараз підводиться електропостачання. Також відбувається поставка з-за кордону фільтрів, які повинні знезалізнювати та очищувати воду. Це італійські фільтри, одні з найкращих. Сподіваємося, що у серпні-вересні ми здамо об’єкт в експлуатацію.

Як відомо, у нас є два водозабори – Тернопільський і Верхньоівачівський, які постачають воду в різні частини міста. Перший обслуговує центр, Новий Світ та прилеглі до центру вулиці, і на ньому є станція знезалізнення. Вона стара, але ще діюча, її також будемо старатися модернізувати. Для Верхньоівачівського водозабору, який постачає воду на «Сонячний», «Дружбу», Східний масиви, й будуємо нову станцію знезалізнення. Вона дасть можливість очистити воду від підвищеного вмісту заліза та відмовитися від промивання мереж.

– Розкажіть детальніше про модернізацію каналізаційних насосних станцій?

– Уся використана вода стікає на каналізаційні насосні станції, які у свою чергу перекачують її на очисні споруди. Найбільшими в місті є КНС-7 і КНС-9, туди збираються всі стоки з міста. Це і водопровідна вода, й частина дощових стоків. Відповідно для цього використовуються насоси. Зараз ми поставили решітки, які очищають воду від сміття, також було встановлено енергоефективні насоси, які почали повноцінно працювати ще у жовтні й дали нам суттєву економію.

– Станція знезалізнення дасть можливість тернополянам пити воду прямо з крана, вона буде цілком безпечною?

– Вода і зараз є безпечною. Я і моя сім’я спокійно вживаємо нашу воду, яка тече з крана. Її якість контролюється щодня двома лабораторіями за близько 40-ка показниками.– Нерідко ми зустрічаємо скарги, що вода в крані надто хлорована. Чи так це?– Думаю, це досить суб’єктивна і перебільшена думка, напевне, десь поширювана виробниками очисних систем або постачальниками бутильованої води. Хлорувати воду ми змушені, так вимагають норми. Хлор має залишкову дію, але оскільки в нас вода підземна, ми її хлоруємо в мінімальній кількості, адже в нас немає такого забруднення, як у тих, хто бере воду з річок (поверхневу). Хлор – це газ, і якщо хтось все-таки відчуває його запах, то можна набрати воду, відстояти її кілька годин і хлор випарується.

– Чи чекає цієї весни тернополян дводобове відключення води, як це відбувалося в Тернополі щороку?

– Чесно кажучи, поки сказати важко. Я не є технічним працівником, але оскільки станція знезалізнення ще не працює, то, швидше за все, навесні ще буде проводитися промивання водопровідних мереж.


Хочете повідомити нам свою новину? Пишіть на електронну адресу tenews.te.ua@gmail.com. Слідкуйте за нашими новинами в Твіттер, долучайтеся до нашої групи і сторінки у Фейсбук, підключайтеся до каналу Телеграм.
Джерело: Тижневик "Номер один"  

Коментарі