Маніпуляції про штрафи для жінок, які не стали на військовий облік

Опубліковано:
24 Грудня, 2021
Зранку 23 грудня новинними сайтами понеслася хвиля “шокуючих” заголовків на кшталт: “Сотні українських жінок поставлять на військовий облік, інакше – штраф”, “От журналистки до бухгалтера. В Минобороны решили массово поставить женщин на военный учет”, “Юность в сапогах. Фармацевты в обязательном порядке должны будут встать на воинский учет”. Причому ЗМІ не пояснюють, що і як насправді, а лише повторюють маніпулятивні чи страхітливі пости з соцмереж, намагаючись увірвати і собі трішки кліків на хайповій темі.
 
Насправді зміни до закону Про військовий обов’язок, яким передбачається військовий облік жінок були внесені ще 30 березня 2021 року. Там вказано три умови для взяття жінок на облік військовозобов’язаних:
 
– мати спеціальність та/або професію, споріднену з відповідною військово-обліковою спеціальністю, визначеною в переліку, затвердженому Міністерством оборони України
– бути придатною до проходження військової служби за станом здоров’я
– бути придатною за віком (18-60 років)
 
Раніше до споріднених спеціальностей належали медичні, зв’язківці, картографи, метрологи та фахівці з обчислювальної техніки, але 11 жовтня 2021 року Міністерство оборони України розширило список професій та спеціальностей, наявність яких передбачає взяття жінок на облік як військовозобов’язаних. https://bit.ly/3FjVuF3
 
Наказ Міноборони №313 було ухвалено ще 11 жовтня 2021 року і ця подія лишилася непоміченою для громадськості та журналістів. Чинності він набрав 17 грудня 2021 року. Проте і тоді більшість непрофільних ЗМІ на нього увагу не звернули і лише після постів багатьох блогерів у соцмережах та появи вірусних картинок-мемів журналісти “навздогін” почали розганяти цю тему в новинному просторі з маніпулятивними заголовками. Дійшло навіть до того, що сьогодні на брифінгу Міноборони одна журналістка висувала претензії військовим, що вони, мовляв, завчасно не повідомили про наказ, якому вже два з половиною місяці.
 
Маніпуляції ЗМІ криються у деталях
Закон чітко визначає, що залучення жінок відповідних професій та спеціальностей (тепер уже за розширеним переліком) до проходження військової служби можливе лише у воєнний час – як і раніше.
Визначення військовозобов’язаних не змінилося:
Військовозобов’язані – це особи, які перебувають у запасі для комплектування збройних сил та інших військових формувань на особливий період, а також для виконання робіт із забезпечення оборони держави.
У мирний час жінки можуть залучатися до війська лише добровільно та на умовах контрактної служби.
Після того, як ЗМІ розтиражували неточні заголовки про постановку на військовий облік, представники Міноборони вийшли на брифінг із роз’ясненням щодо цього наказу.
За словами начальника Київського обласного територіального управління комплектування та соціальної підтримки полковника Валерія Куценка, алгоритм обліку жінок нічим не буде відрізнятися від уже існуючого порядку для військовозобов’язаних чоловіків.
Жінкам потрібно буде персонально упродовж 2022 року прибути для реєстрації з усіма документами (дипломи, свідоцтва про шлюб та народження дітей тощо) для реєстрації у своєму територіальному управлінні (військкоматі). Саме там працівник управління встановить, чи може жінка стати військовозобов’язаною – за віком, фахом та спрямовує на медкомісію, та у випадку позитивної відповіді – повідомить код спорідненої військової спеціальності.
Щодо відстрочок жінок з дітьми, то військові заспокоїли: нікого ж не призивають в армію, це лише облік, а всі хто має право на відстрочку чи на обмеження призову навіть у військовий час – їх отримають.
Але ЗМІ здебільшого писали не про це, основний меседж був: ВСІ НА ОБЛІК, ІНАКШЕ ШТРАФ!
На брифінгу військові зазначили, що протягом усього 2022 року штрафувати нікого не будуть. Проте у жодних чинних НПА ніякого перехідного періоду на “весь 2022 рік” поки що не передбачено. Але водночас ще й не ухвалено низку змін до постанов та наказів щодо військового обліку, зміни назв військкоматів тощо.
Відповідальність, коли вона буде запроваджена, для керівників установ та організацій, керівників кадрових служб за невзяття на облік військовозобов’язаних суттєво посилиться. Порушення законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку і мобілізацію тягне за собою штраф у розмірі від 200 до 300 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (НМДГ) – тобто, від 3 400 до 5 100 грн), а повторне порушення упродовж року – від 300 до 500 НМДГ (від 5 100 до 8 500 грн).
Для самих військовозобов’язаних розмір штрафів значно менший: від 30 до 50 НМДГ за перше порушення (510-850 грн) або 50-100 НМДГ (850-1700 грн) за повторне порушення упродовж року. Штрафи, як і раніше, стягуються через суд на користь територіального центру (військкомату).
Для фізичних осіб – підприємців ведення первинного обліку не передбачено.
І нарешті головне, жодне видання не пояснило, які ж воєнні спеціальності відповідають цивільним професіям тієї ж програмістки, бухгалтерки чи журналістки.
Для цього потрібно було знайти відповідні цивільним професіям коди військових спеціальностей, зазначені у сумнозвісному переліку, та розшифровки до них, які містяться в іншому Наказі Міноборони. З цим ніхто морочитися не став. 
Ми зібрали тут https://bit.ly/3Hd18tf обидва ці накази, щоб ввівши в пошуку свою професію ви могли знайти: кулеметницею вас візьмуть, оператором ракетної установки, чи все ж бухгалтеркою складу військового майна, або військовою перекладачкою чи начальницею штабу.
ВИСНОВОК
– зберігайте спокій та чистіть кулемет. На восьмому році війни із Росією не варто дивуватися, що держава залучає жінок до оборони. Але підстав просто зараз бігти до військкомату, а тим більше – переховуватися від нього – немає.
– штрафувати поки нікого не будуть, бо ще не узгоджені всі підзаконні акти щодо взяття на облік

Хочете повідомити нам свою новину? Пишіть на електронну адресу tenews.te.ua@gmail.com. Слідкуйте за нашими новинами в Твіттер, долучайтеся до нашої групи і сторінки у Фейсбук, підключайтеся до каналу Телеграм.

Джерело: Новини Тернопільщини
Теги: #військовий облік, #жінки, #новини тернопільщини, #новини тернополя, #тернопіль, #тернопільські новини
Коментарі

Опілля квас ціни iPhone 14 Pro в Одесі, Україна
Статті
Інтерв'ю
Голова Борсуківської ТГ Роман Кухарський: «Живемо… Важко, але працюємо»
20:16, 16 Квітня, 2024

Голова Борсуківської ТГ Роман Кухарський: «Живемо… Важко, але працюємо»

Блоги
Найбільше читають: