Священник з Тернопільщини повідомив цікаві історичні факти про Ланівці

Опубліковано:
16 Квітня, 2021

Священник з Лановеччини Олексій Філюк у Facebook-спільноті «Моя Лановеччина» розповів історію міста Ланівці.

– А чи знаєте ви, що на місці сучасного Лановецького коледжу був замок? Ланівці було невеличким поселенням у місці впадіння рік Жердь та Буглівка в Жирак, яка в свою чергу через деяку відстань впадає в ріку Горинь. Це місце було заселене здавна – в урочищі Левади, де знайдено поселення трипільської культури, речі бронзової доби, монети Римської імперії. Вперше Ланівці згадуються в 1444 році, коли село отримав у власність шляхтич Єловицьким. Можливо, це було вже не село, а містечко, оскільки вже в 15 столітті тут споруджується невеликий замок типу укріплений двір на пагорбі між ріками Жирака і Буглівка. Центральна частина Ланівців, – написав Олексій Філюк.  

Він повідомив, що офіційно Ланівці стали містом у 1545 році, власниками були Єловицькі, Кизминські, потім – Гнівоші-Єловицькі.

– Місто стало активно розвиватися після приєднання регіону до Російської імперії у 1793 році, коли Ланівці стало волосним центром. На початку ХХ століття з Ланівців до Шепетівки було прокладено залізницю. В радянський час це було село міського типу з численними промисловими підприємствами – цукровня, іграшкова фабрика, комбінат промислових виробів. Було споруджено кінотеатр, будинок культури, велика школа, районна лікарня, – зазначив Олксій Філюк.  

У часи незалежної України селищу надали статус міста, зараз тут проживає майже дев’ять тисяч мешканців.

– У 1568 році власник міста Сава Єловицький перетворив оборонний двір на замок, додатково укріпивши його штучним ставом. Додаткові оборонні роботи пояснювалось зростанням загрози з боку татар. Восени 1618 року татари зруйнували замок, після чого його не відновлювали. У 1648, 1649 і 1651 році місто захоплювали козаки Богдана Хмельницького. Очевидно в цей час існували незначні міські укріплення, які не могли бути перепоною для однієї з найбільших армій Європи, якою були козацько-селянскі загони. На місці замку у 18 столітті Михайло Єловицький спорудив цегляний палац, який за радянської влади розібрали через аварійність. У 80-і роки ХХ століття на місці палацу спорудили політехнічне училище, яке і зараз перебуває на замчищі, – повідомив священник.

Хочете повідомити нам свою новину? Пишіть на електронну адресу tenews.te.ua@gmail.com. Слідкуйте за нашими новинами в Твіттер, долучайтеся до нашої групи і сторінки у Фейсбук, підключайтеся до каналу Телеграм.

Джерело: Новини Тернопільщини
Теги: #ланівці, #новини тернопільщини, #новини тернополя, #тернопіль, #тернопільські новини
Коментарі





Опілля квас ціни iPhone 14 Pro в Одесі, Україна

Статті

Інтерв'ю
Голова Андрій Смаглюк розповів про актуальне і наболіле Кременецької громади
13:58, 21 Квітня, 2024

Голова Андрій Смаглюк розповів про актуальне і наболіле Кременецької громади

Блоги

ТОП новини тернопільщини: