Федір Бортняк: «Без бажання рухатися вперед не зміниться якість життя»

24.01.2021 17:38   Джерело: TeNews
Опубліковано : Зоряна Замкова

Усі ми опинилися минулого року в ситуації, яка, здавалося б, у сучасну інформаційну епоху технологій та проривів на рівні знань є неможливою. Бо виявилось банальне: ми просто люди і  ми не безсмертні… Який висновок зробимо з тих наук, із тих втрат, здобутків та уроків, якими нас вдарив 2020-й? Кожен на своєму рівні доклався до того, аби вберегти свою родину, колег, колективи від інфікування COVID-19.

- А на працівників Фонду лягла ще й інша відповідальність, – розповідає в.о. начальника управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Тернопільській області Федір Бортняк, – на них покладено пріоритетну функцію забезпечення соціальними гарантіями саме тих осіб, які безпосередньо постраждали від пандемії. Це, у першу чергу, працівники, які захворіли на COVID-19, а також особи, зайняті обслуговуванням населення, самоізольовані під медичним наглядом і в спеціалізованих закладах охорони здоров’я. Крім того, Фонд продовжує реалізацію виплат за соціальним страхуванням за загальними страховими випадками. Разом зі спеціалістами інших відомств страхові експерти з охорони праці докладають зусиль, аби попередити страхові випадки, професійні захворювання, особливо це стосується працівників медичних закладів, які піддаються найбільшому ризику інфікування.

- Пригадую, коли п’ять років тому Ви приступили до виконання обов’язків начальника управління ВД ФССУ в Тернопільській області, розповідали в інтерв’ю про себе, своє бачення розвитку новоутвореної структури. За цей час змінилися суспільні акценти, 2020-й додав обов’язків та відповідальності, пов’язаних із пандемією COVID-19. Як завершили рік, чого вдалося досягти?

- Справді, праця в наш час – це велике право і великий обов’язок. Особливо праця в структурах, пов’язаних із соціальним захистом. Доля вділила мені шматок поля соціальної роботи, який я разом із колективом управління та його відділень в області намагався належно доглядати. Звісно, біля людей завжди вчишся і стаєш мудрішим, розрізняєш проблеми і шляхи їх вирішення…

Епідемія  COVID-19 розділила суспільство на різні рівні відповідальності та безпеки. В умовах карантину працівники  Фонду в посиленому режимі працюють для того, аби швидше кошти, які поступають в область, потрапили до громадян, адже знають, що тепер потрібна кожна копійка. Особливо тим, у кого проблеми зі здоров’ям, хто потребує лікування в умовах епідемії COVID-19.

У минулому році Фонд направив на страхові виплати медичним працівникам внаслідок інфікування COVID-19 та їх родинам 100 млн гривень. В області  – 1,8 млн гривень. Потенційного споживача послуг Фонду турбують вчасні страхові виплати по вагітності і пологах, тимчасовій непрацездатності, на поховання, інші послуги. До речі, ці види виплат в області минулого року профінансовані на майже 313 млн грн, реабілітація застрахованих осіб – 1,4 млн гривень.

У Фонді відсутні затримки із фінансування по жодній зі статей видатків, оплата здійснюється вчасно та в повному обсязі. З такою позитивною інформацією завершили фінансовий рік.

- Тепер у Вашій роботі є чимало того, що пов’язує з викликами пандемії. Але такі теперішні реалії. Якщо тепер для однієї частини суспільства, як то кажуть, в тилу, важливо перебувати вдома, дотримуватись заходів індивідуального захисту, аби не заразитись вірусом, то інша частина за своїми обов’язками – на передових позиціях…

- Кілька місяців перед очима стояла фотографія лікаря, який був обличчям кампанії «Дякую лікарям» і символом боротьби із COVID-19. Надривний погляд  Івана Венжиновича з Почаєва достукувався до людей із білбордів і в Тернополі, і на вулицях десятків українських міст у найважчі часи пандемії. Коли медичні працівники масово звільнялися через високий рівень зараження смертельним вірусом, він щодня повертався до своєї червоної зони. Усі пацієнти, яких Іван Венжинович лікував від COVID-19, одужали. І завжди будуть вдячні за це. Але хвороба стала фатальною для самого лікаря. Недуга розвивалася настільки блискавично, що Іван Венжинович помер за кілька днів. Усі симптоми хвороби, включно з пневмонією, свідчили про те, що саме коронавірус забрав життя лікаря.

Та позитивного тесту, який міг би офіційно підтвердити недугу, не було. Ви думаєте, я не переживав через цей та чимало інших випадків, коли знаєш, що медик життя поклав задля врятування інших? Працівники Фонду, розслідуючи цей випадок у складі комісії, намагалися захистити інтереси сім’ї лікаря. Адже чимала одноразова виплата в разі смерті потерпілого від коронавірусної інфекції медика допоможе дітям та дружині стати на ноги, хоча ніякі виплати не замінять дорогу людину та кваліфікованого лікаря.

До речі, рішенням Кабінету Міністрів України нещодавно врегульовано процедуру розслідування випадків смерті медичних працівників внаслідок інфікування коронавірусом SARS-CoV-2. Відповідні зміни до постанови КМУ «Про затвердження Порядку розслідування та обліку нещасних випадків, професійних захворювань та аварій на виробництві» від 17.04.2019 № 337 Уряд прийняв на своєму засіданні 05 січня 2021 року. Рішення затверджено постановою КМУ за № 1. Документом спрощено процедуру проведення розслідувань гострого професійного захворювання на COVID-19, що призвело до смертельного наслідку, а також внесено зміни до складу комісії з розслідування. Тепер буде легше справлятися зі всіма вимогами часу.

- Медики найкраще знають, що таке віруси, як вони впливають і поширюються. Вони насамперед мають показувати приклад, розповідати людям про те, як вберегтися від зараження. Дбати про це  самим та оберігати населення…

- Усі разом висловлюємо їм вдячність за жертовність і громадянську свідомість. І просимо: бережіть себе! Адже я говорю весь цей час: приборкати пандемію шляхом максимального дотримання основних заходів громадського здоров’я – наш спільний обов’язок. Епідемія змусила підприємства переглянути не тільки свої звичні плани, а й ставлення до профілактики виробничого травматизму, особливо до ймовірного зараження працівників новою, не вивченою формою інфекції. Тепер життя і здоров’я найманих працівників напряму залежить від ставлення роботодавців до своїх кадрів. Це ще одна ланка роботи Фонду. За минулий рік в області сталося 70 нещасних випадків на виробництві.

Беручи участь у роботі комісії із розслідування нещасних випадків на виробництві, експерти Фонду доходили висновку, що із певних причин нещасного випадку могло б і не статись, якби з боку роботодавців, керівників структурних підрозділів приділялась належна увага питанням охорони праці, здійснювався належний контроль за дотриманням виробничої та трудової дисципліни, свідомим виконанням працівниками інструкцій з охорони праці.

- Напевне, в професійній діяльності щодня доводиться розв’язувати міцні вузли…

- Не без того… Щодня в Україні хворіють на коронавірус в середньому понад 200 медиків. Від початку епідемії коронавірусу в Україні за даними Центру громадського здоров’я захворіли близько 50 тисяч медичних працівників, із них 439 осіб померли. В області за участі страхових експертів з охорони праці Фонду за минулий рік розслідувано 860 випадків, пов’язаних з інфікуванням SARS-CoV-2 лікарів. Під час розслідування комісією виявлено 110 випадків інфікування на робочому місці та 750 випадків хвороби медичних працівників, не пов’язаних з виробництвом. Виплати призначаються Фондом на підставі актів розслідування нещасних випадків зараження медичних працівників коронавірусною хворобою внаслідок виконання професійних обов’язків.

Пригадуєте, як на початках епідемії люди свідомо дотримувались дистанції, ізоляції, користувались повсюдно засобами індивідуального захисту та засобами дезінфекції? З часом маски сповзли людям на підборіддя. Носять свій захист задля годиться, піддаючи не лише себе непотрібному ризику. І тепер чимало сімей знають, що таке реанімація та кисневі балони… Буває, самі лікарі та медсестри часто нехтують власною безпекою, забуваючи, що у них значно більше вірусне навантаження і хвороба перебігає важче.

Я бачу єдиний спосіб допомогти людям у білих халатах – зменшити навантаження на систему охорони здоров’я, адже що менше людей хворітиме, то менше буде госпіталізовано. Тому підтримувати лікарів у боротьбі за наше здоров’я варто власним дотриманням карантинних заходів особистої безпеки.

- Як відомо ще з античних часів, той, хто не рухається вперед, рухається назад. Головною конкурентною перевагою в сучасному світі є швидкість та якість надання послуг.

- Назвіть мене невиправним оптимістом, однак я вірю, що ми крокуємо вперед. Без наполегливості, бажання рухатися вперед не зміниться якість життя. Адже, як я завжди наголошую, не маємо права не виправдати сподівання людей, задля яких працюємо. Особливо це стосується осіб з інвалідністю. Бо що відрізняє людину з інвалідністю від нас? Доля секунди. Так, доля секунди, коли людина не встигла, не справилася, провалилася в прірву відчаю. Тому дай, Боже, нам сили піклуватися про тих, хто не може цього робити самостійно.

За минулий рік потерпілим на виробництві в області профінансовано 55,7 млн грн  різних видів страхових виплат та медико-соціальні послуги на суму 5,2 млн гривень. І хоча цього року ми не відвідували потерпілих на виробництві за місцем проживання у зв’язку з карантином, працівники Фонду в телефонному режимі постійно підтримували зв’язок, консультували людей, надавали максимум інформації стосовно допомоги, на яку вони можуть розраховувати від Фонду.

Важливий зворотній зв’язок та взаємодія із застрахованими особами. Тому уважно ставимось до усіх звернень громадян. Тільки аналіз їх очікувань, вміння з цього аналізу зробити висновки та поліпшити роботу допоможуть досягти адекватних взаємин із ними. У підсумку – зреагувати, оптимізувати і запропонувати ту послугу, яка буде відповідати потребам й інтересам клієнта.

Саме так працюють робочі органи виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України, постійно вдосконалюючи роботу з потерпілими на виробництві та застрахованими особами.

Чесно кажучи, на цьому етапі зрозумів: на кожній життєвій сходинці є стільки сфер докладання зусиль, стільки речей, які слід поліпшити, вдосконалити. Раніше я думав, що ці процеси можна здійснити швидше. Адже життя наше переповнене рекламою, яка переконує, що все здійснюється моментально, та не кожен процес підпадає під такі швидкі темпи. Однак, як відомо, хочеш зробити – починай.

 Науки 2020 року жорсткі, проте якісно невідворотні. Тому будьмо вдячні йому хоча б за це. 

- Дякую за розмову.

Зоряна Замкова


Хочете повідомити нам свою новину? Пишіть на електронну адресу tenews.te.ua@gmail.com. Слідкуйте за нашими новинами в Твіттер, долучайтеся до нашої групи і сторінки у Фейсбук, підключайтеся до каналу Телеграм.
Джерело: TeNews  

Коментарі