Микола Довгошия: «Плани амбітні, виконання їх тернопільським шляховикам під силу»

08.07.2020 11:43   Джерело: TeNews
Опубліковано : Микола Шот

Ще п’ять років тому на Тернопільщині не могли полагодити жодного кілометра дороги державного значення. Нині за програмою «Велике будівництво» поставлено завдання завершити в краї поточний середній ремонт 162 кілометрів доріг. Про виробничі справи та накреслені плани Урядовий кур’єр запитав виконувача обов’язків начальника Служби автомобільних доріг у Тернопільській області Миколу Довгошию.

- Миколо Григоровичу, цьогорічної весни дорожники взялися за поточний середній ремонт автошляху, який перетинає Тернопільщину з півночі на південь, також є важливим і для європейського автомобільного маршруту.  Що вдалося вже зробити?

– Відповідно до програми «Велике будівництво» та амбітного плану Державного агенства автомобільних доріг України цього року запланували завершити поточний середній ремонт 162 кілометрів автошляхів загального користування державного значення. Основну частину з цих робіт маємо зробити на дорозі М-19 Доманове-Ковель-Чернівці-Тереблече. Вона перетинає Тернопілля з півночі на південь, сполучає міста Кременець, Збараж, Тернопіль, Теребовля, Чортків, Заліщики, є міжобласним коридором, а також – важливою частиною європейського автомобільного маршруту Е85.   Середня протяжність її у краї становить 212,5 кілометрів. Нинішнього року маємо намір відремонтувати 146,5 кілометрів вказаної ділянки автошляху. Фрезувати перші кілометри цього відрізка траси підрядник взявся 21 квітня. Принагідно зазначу, що генпідрядною організацією, відповідно до проведених процедур закупівель через електронну систему «ProZorro», є товариство «ТехноБудЦентр». З ним й уклали угоди на виконання вказаних робіт. Ця юридична особа зареєстрована в Тернопільській області, з початку будівельного сезону створила понад 150 нових робочих місць. Середня заробітна платня в товаристві становить 22 тисячі гривень. «ТехноБудЦентр відкрив новий асфальтний завод неподалік обласного центру.

Наразі на автошляху М-19 проводимо роботи з поточного середнього ремонту обходу міста Кременець, у тому числі завершуємо лагодити ділянку дороги, що пролягає через Вишнівець. Тут, на відрізку 10 кілометрів, виконали вже більшу частину робіт, а саме: фрезування, регенерацію, розпушування, укладання двох шарів асфальтобетону та земельні роботи. Встановили також 120 опор, освітлювальні прилади в межах населених пунктів вже працюють у тестовому режимі.  Наносимо й дорожню розмітку, до того ж – з пластику. Це дозволить зекономити бюджетні кошти, адже гарантія на вказаний вид розмітки – п’ять років, а не пів року, якщо використовувати  звичайну фарбу. 

- Отже, впевнено оновлюєте дорогу на півночі області до межі з Рівненщиною. Як же ідуть справи на південному відрізку автошляху М-19?

– Зазначу, що північну частину дороги М-19 від Тернополя до межі з Рівненською областю розпочали оновлювати чотири роки тому. Останніми відремонтованими 27 кілометрами цього автошляху водії користуватимуться вже  цьогоріч. Це буде надзвичайно важливою справою в автосполученні Тернополя з Києвом.

У червні дорожники почали трудитися й на південному напрямку чи, як ми кажемо, третьому ремонтованому відрізку біля смт. Дружба Теребовлянського району. Крім фрезування старого зношеного  покриття, підрядна організація займається земельними, дренажними роботами, проводить регенерацію шарів дорожнього одягу. Треба буде відремонтувати 17 кілометрів. Якщо нам посприяє погода, то цю ділянку дороги мали б ввести в експлуатацію на початку вересня. До слова, тут застосовуємо новий на Тернопільщині конструктив дорожнього одягу – вкладаємо три шари асфальтобетону.  

- Знаю, що за програмою «Велике будівництво» нинішнього року мали б оновити також дорогу, що веде до райцентру Ланівці.

– Так. У квітні взялися за поточний середній ремонт 5,5-кілометрового відрізка автошляху Р-43/М-19/-Ланівці-Н-02. Це другий інфраструктурний об’єкт, який втілюємо в межах програми «Велике будівництво». Тендер на проведення тут дорожніх робіт виграло теж товариство «ТехноБудЦентр». Цю ділянку траси після понад двадцяти років уперше вже відремонтували, зараз шляховики наносять дорожню розмітку, встановлюють нові прилади освітлення. В липні об’єкт стане до ладу. До слова, плануємо цьогоріч виготовити проєктно-кошторисну документацію на ділянку дороги Р-43 від повороту на м. Збараж до Ланівців, аби наступними роками оновити трасу до межі з Хмельницькою областю. Це дозволить зменшити пасажиропотік на автошляху Київ-Чоп.

- Як довго чекали на втілення цих планів?

– Якщо брати статистику, то 2015 року взагалі не відремонтували жодного  кілометра автошляхів. Опісля через два роки зуміли полагодити 84 кілометри доріг загального користування державного значення. 2018 року відремонтували частину ділянок М-19 від Тернополя до Вишнівця та до Кременця. Торік до ладу стали лише 17,8 кілометрів доріг.

- На нинішній рік уже знаємо, що запланували відремонтувати 162 кілометри. Реально втілити такі плани?

– Звісно. Відповідно до постанов Кабінету Міністрів України на ремонт доріг нам виділили вже понад один мільярд гривень. Крім цього, очікуємо в липні внесення змін до урядової постанови про додаткове фінансування ще на майже таку ж суму. Взагалі загальне фінансування дорожніх ремонтних робіт цього року має становити 3,9 мільярда гривень. Тож коштів вистачить на те, аби відремонтувати в області 162 кілометри доріг.

- Капітально якісь дорожні об’єкти в області ремонтують?

– Беремося капітально відремонтувати міст через річку Серет у с. Струсів Теребовлянського району. Цей 40-метровий віадук спорудили понад пів століття тому на трасі Н-18 Івано-Франківськ-Бучач-Тернопіль. Нині він може обрушитися навіть від власної ваги, адже є значна корозія арматури та порушення сумісної роботи струнобетонних балок. На його оновлення виділили 71 мільйон гривень. Завершити ремонтні роботи маємо цього року, наразі проводимо процедуру закупівлі послуг.

- Торішнього лютого у с. Лисівці Заліщицького району зруйнувалася частина мосту. Відремонтували?

– Два роки тому Служба автомобільних доріг у Тернопільській області обстежила цей міст та обмежила рух. Але водії великогабаритного транспорту на це не зважили й торік узимку частина мосту зазнала руйнувань. Цьогорічного березня дорожники облаштували тут тимчасовий переїзд через річку Серет для сільськогосподарської техніки на весняно-польові роботи. Зараз проводимо експертизу цього мосту, після якої оголосимо відповідний тендер. Плануємо розпочати та завершити тут ремонтні роботи цьогоріч.

- Чи моніторингували, скільки в області таких аварійних мостів на трасах державного значення?

– Щотижня інформуємо Укравтодор про стан штучних споруд на теренах області й, відповідно, плануємо свою діяльність на наступний рік. Нинішнього року маємо намір ввести до плану ще два мости, які зараз потребують поточного середнього ремонту.

- Чи є в амбітних планах шляховиків завершення будівництва об’їзної дороги навколо Тернополя?

– Об’їзна дорога Тернополя позначена в нашому амбітному плані, це невеликий відрізок дороги – майже вісім кілометрів. На її будівництво залучені й міжнародні кошти, зокрема, з викупу земельних ділянок. Проблема в тому, що такі ділянки (паї) товарного сільськогосподарського призначення належать людям і треба внести зміни до урядової постанови щодо механізму їх викупу. Опісля кошти, які є на нашому рахунку, спрямуємо на обласну державну адміністрацію, яка й проводитиме викуп земельних ділянок. Крім цього, завершили проєктування вказаної об’їзної дороги, вже наявні дві експертизи щодо будівництва обходу Тернополя та транспортної розв’язки. Готова й проєктно-кошторисна документація, зараз виготовляємо тендерну документацію та до завершення року спільно з Укравтодором плануємо провести міжнародні закупівлі послуг.

- Упродовж останніх років є великі нарікання й щодо прокладення об’їзної дороги Бережан, Теребовлі.

– Об’їзна дорога Теребовлі становить 27 кілометрів. Є відведена земля й частково провели підготувальні земляні роботи. Але з того часу вже минуло 15 років. Одначе проєкт добрий, вартий уваги. Такий автошлях значно розвантажить рух через саме місто (транспорт поки що проходить через сам центр Теребовлі) та населенні пункти, через які пролягає.

Наступного року плануємо капітально відлагодити ділянку дороги через саме місто й поточний середній ремонт до Бережан з Тернополя. Виготовляється проєктно-кошторисна документація та проєкти на капітальні ремонти. 

- Налагодили співпрацю з громадами?

– Маємо спільні зустрічі з об’єднаними територіальними громадами, в тому числі щодо залучення співфінансування. Скажімо, Вишнівецька ОТГ виділила 100 тисяч гривень. Це дозволило залучити головну науково-дослідну державну установу України з питань будівництва, ремонту та утримання автомобільних доріг і транспортних споруд «ДерждорНДІ» до висновків та наукового супроводу з приводу правильності, якості виконання робіт з поточного середнього ремонту.

- Який стан справ з ямковим ремонтом?

– Нашій службі на цей рік з ямкового ремонту доведено ліміт 180 мільйонів гривень. Це на експлуатаційне утримання доріг загального користування державного значення. Взагалі наша мережа складає майже півтори тисячі кілометрів автошляхів різних категорій. Уже використали майже сто мільйонів гривень на ямковий ремонт, їх виплатили підрядним організаціям. Роботи проводимо вчасно, але фінансування незначне для такої кількості мережі, де є багато магістральних, національних, регіональних доріг, які в досить поганому стані вже понад 30 років та яких капітально не лагодили.

У нас чи не щотижня буває по кілька звернень органів місцевого самоврядування з приводу виконання ямкового ремонту підрядними організаціями. На всі запити зважаємо, але, звісно ж, у межах доведених лімітів. Коштів, звичайно, не вистачає. Зрештою, проводимо не лише ямковий ремонт різними методами навіть тепер, а й наносимо розмітки, замінюємо прилади освітлення, впорядковуємо узбіччя.

ДОСЬЄ

Микола ДОВГОШИЯ. Народився 12 травня 1992 року у с. Новосілка  Підволочиського району на Тернопільщині. Вищу освіту здобув у Національній академії внутрішніх справ, де отримав диплом юриста.  Працював у правоохоронних органах. Був першим заступником начальника Служби автомобільних доріг у Тернопільській області, а з червня нинішнього року виконує обов’язки керівника її керівника.

Микола ШОТ, «Урядовий кур’єр»


Хочете повідомити нам свою новину? Пишіть на електронну адресу tenews.te.ua@gmail.com. Слідкуйте за нашими новинами в Твіттер, долучайтеся до нашої групи і сторінки у Фейсбук, підключайтеся до каналу Телеграм.
Джерело: TeNews  

Коментарі