У Монастириську найвищі в Україні вербні «котики» - лемківські багнітки

20.04.2019 15:13   Джерело: TeNews
Опубліковано : Олена Мудра

Найбвищі в Україні три метрові у два людських роста лемківські багнітки - вербні "котики"  встановили працівники музейного комплексу "Лемківське село". На подвір'ї музею сім гігантських гілочок "верби", прикрашеної відповідно до свята і слова вітання "Зо цьвітном недільом". Роботу розпочали у межах проекту "Музейови Великодни школіня". Колектив музею майже щодня у кімнатах-хижах (майстернях) проводить різні майстер-класи, у тому числі навчають писанкарству, соломоплетінню. 

Велыкден ся ближыт
Люде ся радуют
Гідні стріты сьвато
Музей ся рыхтує!!

Віра Дудар, директор музейного комплексу "Лемківське село": "В нашому музеї знову кипить робота. Цьогоріч готуємо композицію "Лемківскы багніткы". Аналізуйте фото. Загадка від музею: "З чого виготовлені багнітки (котики)". Ваші версії? Дуже раді, що до нас приходять з екскурсіями наші монастириські школярі. Потім багато хто з них доєднуються і до майстер-класів. Також приємно, щи ми постійно дивуємо людей - минулого року нашим великоднім кошиком, потім оновленими експозиціями, зараз усі залюбки фотографуються з багнітками."

"Вітаємо поважне товариство з прийдешнім святом - Вербною Неділею!

Най тото вельке сьвато-Цьвітна Неділя, приде гу Вас з вельком надійом на Боже Благословіня, же Бог не лишит свій люд в прикросты!! Най буде мир і спокій в родынах, най сьвачена багнітка, така як наша музейова, вижене з Вашых хыж, з Вашых душ шытке зле, недобре , маловартне. І хтовди най заторжествує лем велька віра в Бога, віра в нашу шчасливу лемківску будучност!!!! Зо Цьвітном Недільом!!! Од гнеска за тыжден-Велыкден!!!"

З вельком повагом роботяшчы музейного комплексу "Лемківске село".

null

 

null

 

null

 

null

 

null

 

null

 

null

 

null

 

null

 


Хочете повідомити нам свою новину? Пишіть на електронну адресу tenews.te.ua@gmail.com. Слідкуйте за нашими новинами в Твіттер, долучайтеся до нашої групи і сторінки у Фейсбук, підключайтеся до каналу Телеграм.
Джерело: TeNews  

Коментарі