Асоціація міст України залишається і надалі основним лобістом інтересів органів місцевого самоврядування в Україні (Фото)

21.06.2018 19:43   Джерело: trvamu.blogspot.com
Опубліковано : Настя Острозька

В Києві 18-19 червня відбувся ХІV Український муніципальний форум, який провела Асоціація міст України. Цей традиційний щорічний захід є майданчиком для обговорення питань та вироблення спільної позиції органів державної влади та Асоціації міст України щодо розвитку місцевого самоврядування, удосконалення законодавчої бази, розв’язання конкретних проблем забезпечення життєдіяльності територіальних громад.

Перший день Форуму - День місцевої демократії - проводився в рамках проекту «Партисипативна демократія та обґрунтовані рішення на місцевому рівні в Україні», який реалізується за фінансової підтримки МЗС Королівства Норвегії. Другий день Форуму проводився в рамках Проекту «Партнерство для розвитку міст (ПРОМІС)», який з 2015 року впроваджує Федерація Канадських Муніципалітетів (ФКМ) спільно з Асоціацією міст України. У Форумі взяли участь майже 400 учасників: голови громад-членів Асоціації міст України та представники органів місцевого самоврядування, народні депутати, представники парламенту, уряду, проектів міжнародної технічної допомоги, експертного середовища та партнерів Асоціації з Норвегії, Канади та Литви. Серед учасників Форуму була делегація представників ОМС Тернопільщини: Тернопільський міський голова Сергій Надал, Чортківський міський голова Володимир Шматько, заступник Підгаєцького міського голови Василь Пеляк, Козівський селищний голова Ярослав Адамів, Почаївський міський голова Василь Бойко, Монастириський міський головаАндрій Старух, Копичинецький міський голова Павло Лосик, Підволочиський селищний голова Віталій Дацко,Збаразький міський голова Роман Полікровський, Лановецький міський голова Роман Казновецький тавиконавчий директор Тернопільського регіонального відділення Асоціації міст України Ігор Гірчак.

null
 Фото: trvamu.blogspot.com

Серед гостей Форуму - Повноважний Посол Норвегії в Україні Уле Тер’є Хорпестад, Посол Канади в Україні Роман Ващук та Президент Асоціації муніципалітетів Литви Річард Малінаускас. У Форумі взяли участь Президент УкраїниПетро Порошенко та Прем’єр-міністр України Володимир Гройсман, Перший заступник Голови Верховної Ради України Ірина Геращенко, народні депутати України - Оксана Продан, представник Голови АМУ в парламенті,Олена Бойко, Сергій Кудлаєнко. Відкрив захід Голова АМУ, Київський міський голова Віталій Кличко. «Необхідно невідкладно внести до Конституції зміни, які мають зробити децентралізацію та її досягнення незворотніми. Це, як ми сподіваємося, забезпечить умови для логічного завершення реформи. Одним з найгарячіших питань залишається і ухвалення нового закону «Про службу в органах місцевого самоврядування». Новий його проект розроблений за участі АМУ та нещодавно зареєстрований. Він містить підходи, які мають забезпечити нову якість нашої роботи для громадян, - заявив Кличко. - Крім того, він дозволить владі на місцях, залежно від можливостей, визначати привабливі умови праці для залучення найкращих фахівців на роботу. Новий закон «Про державну службу» вже два роки, як набув чинності, і зволікання з ухваленням прогресивного закону для місцевого самоврядування виглядає несправедливим», - підкреслив мер Києва. У перший день заходу перед учасниками Форуму виступив Президент України Петро Порошенко: «Раніше органи місцевого самоврядування, всі це знають і не треба нікого в цьому переконувати, це були каси по виплаті заробітної плати. Ніякого розвитку, ніякої стратегії не можна було б робити, бо не було відповідної фінансової підтримки. А тепер органи місцевого самоврядування є мозковим центром, де планується і забезпечується стратегія розвитку». Президент наголосив: «Хочу навести одну дуже промовисту цифру, яка, на мою думку, яскраво демонструє досягнення децентралізації з фінансової точки зору. Нарешті частка місцевих бюджетів з трансфертами у зведеному бюджеті України за підсумками поточного року буде складати 51,5%». «Ніколи такого не було, щоб більшість державних грошей було в об’єднаних громадах», - підкреслив Президент України. Протягом Дня місцевої Демократії відбулось: дві пленарні сесії (перша пленарна сесія – Стан та законодавче забезпечення місцевої демократії в Україні, друга – Інструменти місцевої демократії), три панельні дискусії (перша панельна дискусія – Електронна демократія та відкритість влади, друга – Ефективне управління ресурсами: громадські ініціативи та бюджет участі, третя – Покращення якості муніципальних послуг: норвезький досвід для українських міст). Народний депутат України, представник Голови АМУ у Верховній Раді України Оксана Продан, говорячи про інструмент місцевої демократії – бюджет участі, зазначила, що лише у 19 з 23 обласних центрів України працюють інструменти електронного голосування за  громадський бюджет. А всього в Україні 45 міст мають такий інструмент місцевої демократії.

null
 Фото: trvamu.blogspot.com

Оксана Продан зупинилася на співпраці АМУ з парламентом, зокрема, у питаннях розвитку місцевого самоврядування та захисту його інтересів. Так, саме завдяки ініціативам АМУ, сказала вона, вдалося відтермінувати окремі положення закону про житлово-комунальні послуги і застосування штрафних санкцій за надання послуг тепло та водопостачання без комерційного обліку. Народний депутат зупинилася на важливих законопроектах, які зареєстровані в парламенті, зокрема, №4355, чотири законопроекти про переробки побутових відходів, №6490д, №6150, №7373 (яким визначено вимоги до працівників ЦНАПів). Оксана Продан особливо наголосила на необхідності прийняття законопроекту №8369 про службу в органах місцевого самоврядування.

Представник Голови АМУ в парламенті підкреслила, що за ці роки налагоджена плідна взаємодія між Асоціацією та Верховною Радою та висловила готовність співпрацювати безпосередньо з головами громад. Виконавчий директор Асоціації міст України Олександр Слобожан підкреслив, що завдяки Міжфракційному депутатському об’єднанню «За розвиток місцевого самоврядування» вдалося відстояти важливі здобутки децентралізації – пайову участь забудовників у розвитку інфраструктури та  передачу громадам повноважень ДАБК.

Другий день – День відкритого врядування та економічного розвитку українських міст був не менш насиченим, відбулось: три пленарні засідання (Пленарне засідання №1 – Економічний розвиток територіальних громад в Україні, Пленарне засідання №2, Пленарне засідання №3 – Стратегічна екологічна оцінка міст) та секції (Секція №1 Демократичне врядування, Секція № 2 Розвиток середнього і малого бізнесу, Секція АМУ з питань забезпечення рівних прав та можливостей жінок і чоловіків).

null
 Фото: trvamu.blogspot.com

Відкрив засідання Голова Асоціації міст України, Київський міський голова Віталій Кличко. У виступі він зазначив, що сьогодні одним з найважливіших завдань для органів місцевого самоврядування є розробка ефективних інструментів використання бюджетних коштів. «Кожна розроблена стратегія має бути не шаблонною, а відображати потенціал і потреби кожної конкретної громади.

І це є новим викликом для місцевого самоврядування. Багато громад не мають досвіду формування таких стратегічних документів та потребують сприяння і допомоги в їх розробленні. Також новим для органів місцевого самоврядування є інструмент брендування територій», - зазначив Кличко.

Також Кличко наголосив на важливості питання збільшення власних доходів місцевих бюджетів через підвищення ролі місцевого самоврядування в адмініструванні місцевих податків та зборів. Це допоможе зменшити фінансову залежність органів місцевого самоврядування від трансфертів з державного бюджету.

null
 Фото: trvamu.blogspot.com

За його словами, Асоціацією міст України розроблено муніципальний фіскальний реєстр з метою наповнення Реєстру речових прав на нерухоме майно, обліку пільгових категорій громадян, оптимізації видаткової частини та наповнення дохідної частини місцевих бюджетів. «І сподіваємося на підтримку уряду в його впровадженні», - сказав Віталій Кличко.

Звертаючись до учасників Форуму Прем’єр-міністр України Володимир Гройсман запевнив, що за 3-5 років держава має всі шанси побудувати міцну економіку з розвинутою інфраструктурою. І зробити це можна у прямому діалозі між центральною і місцевою владою . «Наявність стратегій, де ми знаходимося, куди йдемо і який хочемо отримати результат – це важливий елемент нашої співпраці, - сказав Володимир Гройсман. - Багато років місцеве самоврядування потерпало від нестачі повноважень і ресурсів. Але якщо проаналізуємо ситуацію з 2006 по 2018 рік, побачимо колосальний прогрес з точки зору можливостей і ресурсів місцевого самоврядування. Це дає нові завдання і відповідальність».

Глава Уряду наголосив, що сьогодні в Україні склалася непогана динаміка зростання місцевих бюджетів і при цьому є баланс між державним і місцевими бюджетами. Саме тому час говорити про те, як примножити наявні ресурси, ефективно використати фінансові інструменти, створити привабливий інвестиційний клімат для чесного бізнесу, який створює легальні підприємства і робочі місця. «Завдання – розвивати місцеву економіку і давати можливість людям залишатися вдома і мати якісну роботу і якісне середовище для власного життя», - сказав Прем’єр-міністр.

На його думку, ключові речі, які очікують люди від влади, передусім влади на місцях, - якісна освіта, медицина, інфраструктура, енергоефективність, розвиток культури. «Все те, що стосується інтересів людини, має бути побудоване вашими руками. Тож стратегії розвитку мають бути побудовані не штучно, а інклюзивно - з точки зору участі громади», - додав Глава Уряду.

«Прем’єр Гройсман є непохитним прихильником місцевого самоврядування. І наш успіх має конвертуватися в якість життя громадян», - відзначив Глава Уряду.

На завершальній сесії модератори секцій доповіли результати обговорень та дискусій. Підсумки другого дня роботи Форуму підбили Директор Проекту ПРОМІС Олександр Кучеренко та Виконавчий директор АМУ Олександр Слобожан.

О.Кучеренко подякував учасникам Форуму за активну участь у дискусіях та наголосив на важливості обміну досвідом і обговорення нагальних питань місцевого економічного розвитку міст. Він також відзначив багаторічну співпрацю АМУ з канадськими партнерами.

О.Слобожан висловив вдячність Проекту ПРОМІС та Федерації Канадських Муніципалітетів за їх внесок та допомогу українським містам у впровадженні ініціатив економічного розвитку та гендерної рівності. Виконавчий директор АМУ запропонував учасникам схвалити проект підсумкового документу Форуму – звернення до перших осіб держави - за основу та протягом трьох днів внести пропозиції до нього. Виконавча дирекція доопрацює документ і направить його до центральних органів державної влади. 


Хочете повідомити нам свою новину? Пишіть на електронну адресу tenews.te.ua@gmail.com. Слідкуйте за нашими новинами в Твіттер, долучайтеся до нашої групи і сторінки у Фейсбук, підключайтеся до каналу Телеграм.
Джерело: trvamu.blogspot.com  

Коментарі