Як законно їздити в Україні на авто з іноземними номерами

13.06.2018 23:13   Джерело: Шопінг в Польщі
Опубліковано : Новини Тернопілля

Використання автомобілів з іноземними номерами на території України часто супроводжується певними ризиками для водіїв або власників, які зумовлені незнанням або неправильним трактуванням вітчизняного законодавства щодо порядку їх ввезення.

Протягом останніх років українські дороги масово заполонили авто з Польщі, Литви, Латвії та інших країн Європейського Союзу. Такий наплив «євроблях» зумовлений бажанням багатьох громадян України їздити на доступному автомобілі і не переплачувати за його розмитнення. Як наслідок, купити вживане нерозмитнене авто зараз не є великою проблемою.

Проте віддати гроші за авто з іноземною реєстрацією це одне, а мати можливість законно експлуатувати їх на території України – зовсім інше.

Загалом існує два легальних способи ввезення іноземних автомобілів без розмитнення – це перетин кордону в режимі «тимчасовий ввіз» або «транзит». Кожен з них має свої види, переваги та недоліки. Використовуючи їх, завезти такі транспортні засоби в Україну можна цілком законно. Проте зробити це можуть далеко не всі та/або на недовгий час.

 

Ввезення авто в режимі транзит

При використанні цієї схеми, громадяни України (резиденти) можуть без проблем перетнути кордон на авто з іноземними номерами і легально використовувати його для особистих цілей при дотриманні термінів «транзитного» перебування:

- не довше 5 днів, якщо подальший виїзд з територій країни буде відбуватись в межах тієї ж області (зоні діяльності одного митного органу), що і в’їзд;

- не довше 10 днів, якщо виїжджати з країни через пункт пропуску в іншій області.

При цьому необхідно мати документ, який засвідчить, що транспортний засіб офіційно зареєстрований у відповідних органах іноземної держави. Ним може бути техпаспорт, у якому людина зазначена як власник або співвласник автомобіля.

Такий спосіб досить часто використовується мешканцями прикордонних районів західних областей України і не тільки. У цьому їм активно допомагають поляки, які масово реєструють автомобілі для українців. Дійшло до того, що на 17 жителів Перемишля зареєстровано понад 12,5 тисяч авто.

Головним недоліком цього методу є необхідність часто перетинати кордон. Це сприяє зростанню черг на кордоні з Польщею, що в свою чергу, зумовлює невдоволення інших водіїв, які хочуть виїхати до сусідньої держави.

Також необхідно пам’ятати про необхідність регулярного проходження техогляду в Польщі, Литві чи іншій країні ЄС та сплату необхідних «автоподатків» в цих країнах.

Продовжити легальне перебування (довше 5 або 10 днів) можна, якщо у вас будуть документи, що підтверджуватимуть неможливість вчасного перетину кордону з поважних причин. Ними можуть бути довідка з автосервісу про ремонт авто, лікарняний лист або інші підтвердження дії обставин непереборної сили.

 

Деякі громадяни України використовують інший спосіб «легалізації». Після перетину кордону, вони свідомо порушують встановлені терміни перебування, а потім платять передбачений штраф у 500 неоподаткованих мінімумів (наразі це 8500 грн.). Оскільки законодавством заборонено накладати повторні стягнення за одне і теж правопорушення, то такі спритники отримують змогу і надалі користуватись «євробляхами» на території України.

Проте останнім часом почастішали випадки, коли митники в подібних ситуаціях або після відповідного повідомлення патрульної поліції застосовують статтю 485 Митного кодексу України. За дії, які спрямовані на ухилення від сплати необхідних митних платежів, вона передбачає штраф у розмірі 300% несплаченої суми. Мотивація проста – «транзит» і «використання для власних цілей» це різні речі. Саме цим зумовлені повідомлення про багатомільйонні штрафи, які останнім часом набули широкого розголосу в Україні.

Тимчасове ввезення автомобіля

Цей режим дозволяє автомобілю з іноземними номерами перебувати на українській території від двох місяців до року, що залежить від конкретного способу ввезення.

Консульський облік

Українські громадяни, які постійно проживають в іншій державі, можуть легально їздити по території України на власних автомобілях до 60 днів протягом календарного року (безперервно або з перервами).

Головними умовами для цього є перебування на консульському обліку в іншій державі та письмове зобов’язання (при перетині кордону) виїхати на своєму авто з України.

Робота в іноземній фірмі

Цей спосіб передбачає необхідність перетинати державний кордон України лише раз на рік. Щоб мати можливість його використовувати, українські громадяни повинні офіційно працювати на організацію, яка зареєстрована за межами України. При цьому нашим громадянам видається доручення на керування транспортом. Крім того, при перетині кордону необхідно написати декларацію, в якій буде зобов’язання про вивезення автомобіля у встановлені строки.

Врахуйте, що у такій ситуації власником автомобіля формально залишається іноземна фірма. При цьому вважається, що транспортний засіб використовується не в особистих, а в комерційних цілях.

Іноземне громадянство

Відповідно до Стамбульської конвенції про тимчасове ввезення, іноземні громадяни (нерезиденти) можуть безперешкодно перетинати український кордон на своєму автомобілі і цілий рік не виїжджати з України.

Термін в один рік може бути продовжений не більш як на 60 днів, при надані документів що підтверджуватимуть «обставини непереборної сили та особистих обставин громадян».

Виникає досить цікава ситуація. Громадянин Польщі, Латвії чи іншої країни, може цілий рік їздити Україною на автомобілі з іноземними номерами, а український громадян – ні.

 

Цим користуються деякі європейці, яких в народі прозвали «верблюдами». Суть схеми полягає в тому, що іноземний громадянин в’їжджає в Україну на зареєстрованому в своїй країні авто. Після цього він передає українцю ключі, документи на машину та довіреність на право керування транспортом, а сам спокійно їде додому, отримавши винагороду за таку «послугу».

Ось тут і криється схема, яку використовують деякі підприємливі люди. Парадокс полягає в області застосування своїх повноважень працівниками Державної фіскальної служби та Національної поліції.

Митники не мають права зупиняти і перевіряти «євробляхи» за межами митниці або прикордонної зони. З іншого боку поліцейські не можуть вимагати для перевірки якісь інші документи крім техпаспорта на автомобіль, посвідчення водія та страхового поліса. Крім того, правоохоронці поки не мають доступу до бази даних митниці і не можуть проконтролювати, хто і коли перетинав кордон на автомобілі.

Якщо не порушувати правила дорожнього руху, то таким чином на нерозмитнених автомобілі можна їздити досить довго. І навіть якщо поліція зупинить, то зможе перевірити лише передбачені законодавством документи та виписати штраф водію за порушення ПДР.

Проте цей спосіб є незаконним. Відповідно до частини 4 статті 380 Митного кодексу України транспортні ззасоби, які були ввезенні на українську територію тимчасово, можуть використовуватися винятково громадянами, які перевезли їх через кордон і лише для особистих потреб. Відповідно на порушників чекає штраф у розмірі 300% від суми несплачених митних платежів.

Отож, якщо ви маєте намір їздити в Україні на автомобілі з іноземною реєстрацією, то необхідно враховувати всі умови та ризики його експлуатації.


Хочете повідомити нам свою новину? Пишіть на електронну адресу tenews.te.ua@gmail.com. Слідкуйте за нашими новинами в Твіттер, долучайтеся до нашої групи і сторінки у Фейсбук, підключайтеся до каналу Телеграм.
Джерело: Шопінг в Польщі  

Коментарі