Федір Бортняк: «Гідна праця і її реалізація в інтересах молодого покоління потребує комплексного підходу»

Опубліковано:
28 Квітня, 2018

Нинішнє покоління дітей та молоді є гіперінформованим. Хвилі інформації, які дають знання, – це корисно. Та загрозою є те, що маючи безмір інформації, юнь не завжди знає, що з нею робити. Сучасні прагматичні та амбіційні молоді люди намагаються реалізувати себе, заробляти на свої потреби та навчання, часто нехтуючи своїм здоров’ям і навіть життям. Користуючись тим, що зараз у нашій державі важко знайти роботу, працедавці змушують молодь працювати за сірими, вигідними лише їм схемами, добре розуміючи, що у людей без трудового стажу і досвіду немає іншої альтернативи. А, відповідно, такі працівники не захищені законодавчо. Якщо з ними трапиться нещасний випадок на виробництві, Фонд соціального страхування України не виплатить їм відповідні види допомог. Адже страхові виплати такій особі не передбачені, як і послуги медико-соціальної реабілітації, бо особа вважається застрахованою, якщо вона працює на умовах трудового договору (контракту).

Саме про ці та інші питання профілактики безпечної праці ми поговоримо із начальником управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Тернопільській області Федором Бортняком.

– Федоре Всеволодовичу, відомо, що зусилля людини, яка думає про завтрашній день,  мають  бути  спрямовані на захист свого здоров’я та життя. Чому, на Вашу думку, молодь легковажить своїм майбутнім, не дбаючи про власну безпеку?

– Не можна так категорично узагальнювати. Є чимало юнаків та дівчат, які не лише цікавляться інформацією про охорону праці, а й належно дотримуються цих вимог, пильнують і своє здоров’я, і життя та здоров’я оточуючих. Адже якщо підлітки та молоді люди вирішили забезпечувати себе самостійно, вони мають знати усі професійні ризики та дотримуватися норм безпечної праці.

Саме тому мета Дня охорони праці, який щороку відбувається 28 квітня, – донести до таких працівників, їх роботодавців і батьків, що гідна праця та економічне зростання, її реалізація в інтересах молодого покоління потребує узгодженого комплексного підходу. Насамперед, популяризації культури профілактики безпеки і гігієни праці. І, звісно ж, викорінення дитячої праці. Адже рівень травматизму серед молоді на роботі на 40 % вищий, ніж серед працівників старше 24 років. Тут важлива профілактика – це перш за все знання та можливість їх використовувати на практиці. Як кажуть: посієш обережність – пожнеш безпеку.

Страхові експерти з охорони праці управління та відділень управління виконавчої дирекції Фонду в Тернопільській області тісно співпрацюють зі страхувальниками, надаючи їм фахові консультації, допомагаючи організувати безпосередньо на підприємствах систему управління охороною праці. Наприклад, лише за І квартал цього року на 101 підприємстві почала функціонувати за допомогою працівників Фонду СУОП. Проводяться наради, навчання, семінари, круглі столи з роботодавцями, людьми, відповідальними за безпеку виробництва, розробляються нормативні акти, механізми реалізації заходів із профілактики виробничого травматизму. За цей період на 62 підприємствах області наші спеціалісти проводили навчання та перевіряли рівень знань у працівників.

Міжнародна організація праці цього року визначила девіз Дня охорони праці: «Захищене і здорове покоління». Цей девіз збігається із завданнями і метою Всесвітнього дня боротьби із дитячою працею, який відзначають 12 червня.

– Виклики, які стоять перед молоддю в сучасному інформаційному суспільстві, непрості. У світі безмірного потоку інформації й постійної зайнятості їм треба знайти час на те, щоб почути необхідні для життєвої безпеки постулати і взяти їх, як кажуть, на озброєння. Як доносите до молодих людей, та й взагалі до працівників необхідні знання, щоб їх убезпечити?

– Скажу відверто: структури управління виконавчої дирекції Фонду в області постійно та планомірно працюють у цьому напрямі. Відстоюючи права людини праці, зокрема молоді, в кожному конкретному випадку ми стикаємось з необізнаністю із законодавством, незнанням працівниками своїх прав, особливо тих, що стосуються щоденної роботи, її безпеки. Тому активно практикуємо читання лекцій на тему безпеки праці, її законодавчого підґрунтя в навчальних закладах, починаючи зі шкіл і закінчуючи університетами, дискутуючи, відповідаючи на запитання. Вже постійними стали зустрічі представників управління виконавчої дирекції Фонду в області зі студентським активом юридичного факультету Тернопільського національного економічного університету. Це відбувається не лише в День  охорони праці. Адже за даними Міжнародної організації праці в Україні працює майже кожен третій віком від 15 до 24 років, а це понад один мільйон наших громадян. І завдання як роботодавців, так і організацій, дотичних до сфери безпеки праці, – зберегти молоде покоління як безцінний потенціал для процвітання нашої держави.

– Напевне, набагато дешевше і простіше роботодавцям попередити аварійні ситуації, травмування працівників, ніж потім усувати наслідки та відповідати перед своєю совістю за чиєсь скалічене життя чи здоров’я?

– Як хороший лікар ставить безпеку та інтереси кожного пацієнта понад усе, так і хороший роботодавець має дбати про своїх працівників, людські  ресурси. Адже його бізнес, організація чи установа залежить саме від цієї основи – кадрового потенціалу. 

Не рідкісні випадки, коли працівники взагалі офіційно не оформлені на роботі. І коли, наприклад, трапляється на виробництві нещасний випадок, працівник полишений сам на себе, адже законом він не захищений. Минулого року хлопець із Теребовлянського району, якому було лише 22 роки, втратив життя буквально на другий день, відколи влаштувався за цивільно-правовою угодою на приватне підприємство. Виконуючи роботи електрообладнанням з реконструкції вигрузної ями для зернових, він впав із висоти.  Чи можна було попередити цю трагедію? Чи варто було давати в руки непідготовленому працівнику електрообладнання? На ці питання життя вже дало відповідь…

– Справді, якщо ти не знаєш своїх прав і можливостей, значить їх у тебе нема.

– Люди самі мають розуміти: біля тебе може бути сто вчителів та стільки ж контролерів, та всі вони безсилі, якщо ти не зможеш сам змусити себе до праці й особисто вимагати її від себе. Такі істини стосуються не лише безпеки виробництва.

Конкурентний тиск змушує багатьох роботодавців заощаджувати на охороні праці і розглядати профілактику травматизму та охорону здоров’я працівників, як додаткові перепони на шляху до збільшення прибутку. Та це не спрацьовує. Щоб отримати прибуток, потрібно вкласти кошти, технології, зусилля, ресурси, однак без фахових працівників, їх знань і навичок колесо бізнесу не покотиться. І робітники не мали б погоджуватись працювати у будь-яких умовах, аби більше заробити грошей. Бо часто знання з охорони праці вони отримують, як кажуть, нашвидкуруч, розписавшись у журналі. А підсумки – трагічні.

«Потрібно, щоб умови, а не керівники змушували людей працювати», –вважав японський прем’єр-міністр Р. Хасімото. Бо робота, яка виконується з примусу, ніколи не принесе бажаних результатів. Тому нині звертаюся як до роботодавців, так і до працівників: від вашого порозуміння, ставлення до праці залежить і процвітання вашого підприємства, і розвиток нашої держави.

– Дякую за розмову.

Зоряна Замкова

Хочете повідомити нам свою новину? Пишіть на електронну адресу tenews.te.ua@gmail.com. Слідкуйте за нашими новинами в Твіттер, долучайтеся до нашої групи і сторінки у Фейсбук, підключайтеся до каналу Телеграм.

Джерело: Новини Тернопільщини
Теги: #новини тернопільщини, #новини тернополя, #праця, #тернопіль, #тернопільські новини, #федір бортняк
Коментарі

Опілля квас ціни iPhone 14 Pro в Одесі, Україна
Статті
Інтерв'ю
Макс Кідрук: “Я не песиміст, а реаліст…”
15:14, 11 Квітня, 2024

Макс Кідрук: “Я не песиміст, а реаліст…”

Блоги
Найбільше читають: