На Тернопільщині вже проявилися перші труднощі з похованням померлих

23.03.2018 14:13   Джерело: online.te.ua
Опубліковано : Новини Тернопільщини

В Тернопільській області вже проявилися перші проблеми при похованні померлих згідно з новим КПК. Зміни до Кримінально-процесуально кодексу України вступили у дію із 16 березня 2018 року.

Основна із них – це те, що слідчі, при засвідченні смерті людини, відтепер не можуть самостійно виносити постанову про призначення судово-медичної експертизи, а повинні звертатися за нею до суду. А в суді це клопотання можуть розглядати упродовж п’яти днів, пише Реально.

«Зміни, які вступили в дію передбачають, що слідчий не може самостійно звертатися до бюро судово-медичної експертизи для проведення експертизи, не може сам виносити постанову, як це було раніше, – розповів Володимир Галевич, заступник начальника Головного управління Національної поліції Тернопільщини. – На нього покладено обов’язок звернутися до слідчого судді з клопотанням про призначення судово-медичної експертизи. Слідчий або прокурор звертається в суд за місцем розташування територіального органу досудового розслідування, суддя реєструє клопотання і упродовж п’яти днів розглядає його і приймає рішення про призначення експертизи. Після цього направляє ухвалу суду в експертну установу і тоді проходить експертиза».

Із 16 до 19 березня в області трапилося п’ять смертей, які необхідно було внести до Єдиного реєстру досудових розслідувань. По всіх п’яти випадках станом на 19 березня, як зазначив Володимир Галевич, є ухвали слідчого судді і вже фактично проведені судово-медичні експертизи.

«Ми всі розуміємо, що тіло не може перебувати без експертизи і родичі не можуть чекати 5 днів, – додає він. – Ми провели зустрічі на рівні обласної прокуратури, судів усіх рівнів і було досягнуто домовленості із судами про те, що як тільки поступає клопотання в суд про проведення експертизи, а такі клопотання будуть вважатися невідкладними, їх судді будуть одразу розглядати. На вихідних, що минули ми мали перші випадки. Тернопільський міськрайонний суд працює у такому режимі, що питань до нього у нас немає. Нас цікавили більше райони. У неділю в Бережанах зранку була смерть, яку необхідно було внести у реєстр досудових розслідувань. Слідчий суддя без проблем в неділю вийшов на роботу і виніс постанову. Поки що проблем не було. Ми дійшли домовленості про те, що судді мають графіки чергувань і на вихідні чергують. Слідчий чи начальник слідчого підрозділу того територіального органу, де трапилася смерть і де необхідно оперативно отримати постанову на проведення судово-медичної експертизи, контактує з тим слідчим суддею, який чергує і він виносить ухвалу. Надіємось, що всі домовленості, які нами були досягнуті з прокуратурою і судами усіх рівнів, будуть виконуватися і в подальшому будемо працювати так, щоб не було проблем з цим питанням, і ці клопотання розглядалися швидко і виносилися швидко ухвали».

Володимир Галевич також роз’яснив порядок дій, як слідчих так і родичів померлих.

«Ухвали на проведення судово-медичної експертизи слідчі отримують на місцях, в свої районних судах, у Тернопіль для цього не потрібно їхати, – пояснює Володимир Галевич. – Наприклад, помирає людина на вулиці, поза межами свого місця проживання. Перехожий чи родич викликає поліцію, приїжджає поліція. Слідчий викликає, якщо її ще немає, швидку допомогу, приїжджає фельдшер або лікар, слідчий залучає до огляду місця події також судово-медичного експерта. Родичам до приїзду поліції та медиків заборонено чіпати тіло, порушувати обстановку, якщо сталася подія в помешканні, чи є ознаки насильницької смерті, необхідно дочекатися працівників поліції. Приїхавши на місце події, оглянувши зі спеціалістами тіло, слідчий приходить до висновку про те, що є питання до даної смерті, можливо це насильницька смерть і необхідно все додатково перевірити в умовах Єдиного реєстру досудових розслідувань. Він вносить повідомлення у реєстр і звертається в суд за ухвалою на проведення судово-медичної експертизи. Суддя розглядає клопотання, дає ухвалу. Після цього судово-медичний експерт у морзі в Тернополі проводить розтин і дає лікарське свідоцтво про смерть членам сім’ї на руки. Вони на підставі цього свідоцтво отримують у РАЦСі свідоцтво про смерть людини і проводять поховання».

Внесенні у законодавство зміни у поліції не коментують, оскільки не вправі цього робити. Зазначають тільки, що повинні адаптуватися до них, і працювати в умовах нового кримінально-процесуального кодексу.


Хочете повідомити нам свою новину? Пишіть на електронну адресу tenews.te.ua@gmail.com. Слідкуйте за нашими новинами в Твіттер, долучайтеся до нашої групи і сторінки у Фейсбук, підключайтеся до каналу Телеграм.
Джерело: online.te.ua