Тернополяни можуть дізнатися більше про Ярославу Музику, творчість якої вплинула на українське мистецтво

10.10.2017 12:13   Джерело: TeNews
Опубліковано : Яніна Чайківська

Уже 12 жовтня 2017 року тернополяни матимуть нагоду побувати і представленні альбому-монографії «Призначення – природне, як небо. Ярослава Музика 10.01.1894 – 24.11. 1973рр. (Життя і творчість)», автором якої є – львівської мистецтвознавця, колишнього багаторічного очільника відділу культури департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради Євстахії Шимчук. Окрім того, в рамках цього заходу відбудеться відкриття персональної виставки нашого земляка, народного художника України - Богдана Ткачика.

null

Усі бажаючі можуть прийти до картинної галереї Тернопільської обласної організації Національної спілки художників України, що на вулиці Сагайдачного, 13. Початок о 15.00. На презентацію запрошені відомі художники, митці, музеєзнавці, музиканти, актори краю. На захід прибуде заступник генерального директора Національного музею у Львові імені А.Шептицького Оксана Біла, художниця, член Спілки художників України, активна громадська діячка, Олександра Крип’якевич. . Серед запрошених акторка Національного академічного українського драматичного театру ім. М.Заньковецької Олександра Люта, заслужена артистка України, із художнім читаннями уривків з книги, зокрема деякі спогади Ярослави Музики про арешт і заслання у таборах. Демонструватиметься відеофільм про відкриття постійно діючої експозиції робіт знаної художниці в 2010 році в Львівській національній галереї мистецтв (до того вони тридцять років зберігалися у фондах галереї) ще раз підкресливши вагомість творчого спадку художниці.

null

Ярослава Музика сформувала себе сама. Різні періоди життя її провадили відомі українські митці. Їй поталанило бути серед тієї плеяди, яка формувала українську мистецьку еліту, українську мистецьку думку. Євстахія Шимчук дуже вміло і вдало описує це середовище, історичний контекст. Художниця прожила дві світові війни, долучалася до національно-визвольного руху, мала багатогранний талант і була однією із найактивніших громадських діячок. Надзвичайно емоційний та насичений текст провадить нас сторінками життя та творчості цієї мисткині. Розповідь глибоко і виважено вводить нас у життя художниці, починаючи з перших днів її життя. І, що особливо важливо, демонструє нам середовище, в якому вона народилася — родинні витоки, які, мабуть, найбільше вплинула на те, ким вона стала — мисткинею, українкою, яка провадила своє мистецтво і взорувала його на світове.

null

Опрацювавши пласт унікальних архівних документів, львівська мистецтвознавиця Євстахія Шимчук представила читачам узагальнений образ Ярослави Музики – художниці модерного типу, борця,і водночас – делікатної жінки.

null

У книзі представлений художній аналіз творчості видатної української художниці. Окрім того, це видання збагачене спогадами самої Ярослави Музики із заслання у Сибірі, куди вона потрапила за участь у національно-визвольному русі. Монографія «Призначення — природне, як небо. Ярослава Музика: життя і творчість» допомагає відкрити не лише Ярославу Музику, а й ціле мистецьке середовище. Митці, які провадили Ярославу Музику по житті — плеяда шістдесятників: Богдан Петрук, Богдан Медвідь, Микола Горинь, Леся Крип’якевич, Люба Сорока пригадують.

Це був унікальний період: ще жив Іван Труш, а вже почала працювати Ярослава Музика, ще були свіжі спомини про Івана Франка та Лесю Українку, а вже формувалося молоде покоління. Так динамічно відбувалися зміни століть і не тільки політичні події змінювалися, а й мистецтво: після реалізму і класицизму з’являється море різних модерних течій, їх навіть не встигають освоювати — одне змінює інше, одні працюють в експресіонізмі, а інші вже в кубізмі. Динаміка зміни поколінь змусила у Львові створити осердя дуже творчих і неспокійних людей — Асоціацію незалежних українських митців, які працювали задля того, щоб створити в нашому місті Академію мистецтв, — ділиться думками мистецтвознавиця Євстахія Шимчук.

null

Текст книжки Євстахії Шимчук про Ярославу Музику був готовий до друку ще 2013 року, але прийшов до читача лише у 2017 році завдяки благодійній підтримці патріотів, серед яких подружжя знаних на Тернопіллі меценатів – Тараса та Ірини Демкур. Запрошуємо небайдужих приєднатись до літературно-мистецького дійства, що відбудеться за підтримки Благодійного фонду родини Демкур, Тернопільської обласної організації Національної спілки художників України 12 жовтня цього року.

null

Для довідки:

Ярослава Музика Стефанович – художниця, реставратор, колекціонер (1894-1984). Художню освіту Ярослава Музика отримала на початку 1920-их років на факультеті пластики Вільної академії мистецтв у Львові. 1922 р. художниця взяла участь у першій виставці ГДУМ (Гуртка Діячів Українського Мистецтва), творчого об’єднання, заснованого Петром Холодним, Павлом Ковжуном, Миколою Голубцем. Після шлюбу з мікробіологом Максимом Музикою (1924) працювала реставратором ікон в Національному музеї, де пройшла добру школу у таких видатних спеціалістів як Ігор Грабар, Григорій Пежанський. 1935 р. навчалася і Вільній академії в Парижі. Твори Я. Музики вже в 1930-их роках експонувалися на виставках у Львові, Лос-Анджелесі, Берліні, Празі. Все життя Ярослава Музика колекціонувала твори українського народного мистецтва; вільно володіла 22 рідкісними техніками декоративного мистецтва, такими, як живопис на склі, батік, тиснення по шкірі, енкаустикою та інші, створила багато унікальних робіт в техніці кольорової емалі. В 1948 році, у віці 54 років Ярослава Музика була арештована як буржуазна націоналістка та засуджена до 25 років таборів, її було звільнено тільки після смерті Сталіна, в 1955 р, через 6 років рішенням суду судимість була повністю знята. Художниця багато виставлялася, багато спілкувалася з молоддю дисидентського середовища, співчуваючи і підтримуючи їх своїм беззаперечним авторитетом.


Хочете повідомити нам свою новину? Пишіть на електронну адресу tenews.te.ua@gmail.com. Слідкуйте за нашими новинами в Твіттер, долучайтеся до нашої групи і сторінки у Фейсбук, підключайтеся до каналу Телеграм.
Джерело: TeNews  

Коментарі