Тернопільські лікарі уже місяць борються за життя дитини, яка підхопила правець

17.09.2017 22:13   Джерело: Голос
Опубліковано : Новини Тернопілля

Вже більше місяця в обласній дитячій клінічній лікарні у відділі анестезіології та інтенсивної терапії лікарі борються за життя 5-ти річного хлопчика із Тернополя. Зараз стан дитини покращився, криза минула, дитина одужує. А все почалося із незначних саден обличчя , що виникли після падіння, зазначили у Тернопільському обласному лабораторному центрі МОЗ України, - пише Голос.

За медичною допомогою батьки не зверталися, обробили рани самостійно. І тільки після появи перших ознак захворювання (неможливість відкрити рот, порушення ковтання, асиметрія обличчя, вимушене положення голови) звернулися за медичною допомогою в обласну дитячу клінічну лікарню, де був поставлений діагноз «Правець». Біда у тім, що дитина не була щеплена належним чином проти правця, а ті щеплення, які були зроблені з грубим порушенням схеми не забезпечили надійний захист від правця.

Наша область належить до території з високим ризиком інфікування правцем (показники захворюваності практично завжди перевищували середні по державі), щорічно реєструється 2-3 випадки правця.

Правець – інфекційна хвороба, що є наслідком ураження нервової системи отрутою правцевих бактерій. У грунті ці бактерії перетворюються в спори і можуть зберігатися довгі роки. Людина заражається ними , якщо при пораненнях, подряпинах чи інших травмах в рани потрапляє грунт (пил). Збудник правця потрапляє в організм людини через пошкоджену шкіру навіть через малопомітні подряпини, садна, потертості.

Симптоми правця з’являються через 1-2 тижні після зараження. Але трапляється, що й через кілька годин чи днів хвороба дає знати про себе, тоді її перебіг особливо важкий.

Хвороба починається судомними скороченнями жувальних м’язів, неможливістю відкрити рот, виразом обличчя з «сардонічною посмішкою», далі настають судоми м’язів спини, кінцівок. На жаль, врятувати хворого , навіть при всіх стараннях медиків, важко.

Основний і найефективніший захід профілактики, що гарантує від захворювання – щеплення. Усім дітям, починаючи з 2-місячного віку вводять комбіновані вакцини, які включають правцевий компонент, потім двічі з місячним інтервалом повторюють. Ще раз проводять щеплення у 18 місяців, а потім повторюють у 6 і 16 років ( так звана ревакцинація). Дорослим повторні щеплення проводяться кожні 10 років .

Коли людина, навіть маючи щеплення, пораниться чи обпечеться, їй слід звернутися в лікувальний заклад за медичною допомогою. Дуже важливо кожному знати, коли і які щеплення він отримував, щоб медпрацівник міг швидко і правильно призначити специфічне лікування, а саме протиправцеві препарати .

До неспецифічних заходів профілактики належать заходи, спрямовані не проти отрути правцевої палички, а на запобігання травматизму. До них треба зарахувати також недопущення забруднення рани, повноцінну хірургічну обробку пошкоджених тканин, а також загально-гігієнічні заходи.

Оскільки правцева паличка проникає в організм через рану, слід передусім дотримуватись правил щодо профілактики травм, навіть дрібних. У весняно-літній сезон слід ходити взутим, особливо під час роботи на городі, у саду, користуватись рукавицями. За шкірою рук і ніг слід ретельно стежити – не допускати саден, тріщин.

Для профілактики правця велике значення мають загально-гігієнічні заходи. На одяг, білизну, шкіру разом з пилом можуть потрапляти спори правцевої палички. Тому при своєчасному пранні одягу, дотриманні тіла в чистоті, можливість забруднення пошкоджених шкіри чи слизових оболонок зменшується.

Суттєве значення має санітарно-просвітницька робота. Люди повинні знати про необхідність звернення за медичною допомогою при отриманні травм, навіть незначних, особливо при забрудненні рани землею, а також при укусах тваринами.

Швидкому і ефективному знищенню хвороботворних мікробів (у разі проникнення їх у рану) сприяє своєчасна хірургічна обробка ран. А повноцінну обробку рани може здійснити лише медичний працівник. Тому постраждалому при будь-якій травмі необхідно звернутись у медзаклад.

Хірургічна обробка місця поранення та неспецифічна профілактика особливо важливі для людей, яким щеплення проти правця не можна проводити за станом здоров’я.

Володимира Сверстюк, лікар-епідеміолог

ДУ «Тернопільський обласний лабораторний центр МОЗ України»


Хочете повідомити нам свою новину? Пишіть на електронну адресу tenews.te.ua@gmail.com. Слідкуйте за нашими новинами в Твіттер, долучайтеся до нашої групи і сторінки у Фейсбук, підключайтеся до каналу Телеграм.
Джерело: Голос  

Коментарі